biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Spokojniej w KSC

5 lutego 2007

Sytuacja finansowa firmy jest dobra, a bieżący rok będzie na pewno mniej burzliwy niż 2006 – zapewnia Krajowa Spółka Cukrowa. Główny cel to rozpoczęcie produkcji biopaliw w wygaszonych cukrowniach.

W Krajowej Spółce Cukrowej pracuje obecnie 12 z 27 cukrowni, które weszły w jej skład w 2002 roku, gdy zakładano firmę. Takie działania były konieczne twierdzi zarząd. Gdyby nie wygaszono produkcji w kolejnych cukrowniach to w 2010 roku straty sięgnęłyby 283 milionów złotych i spółce groziłoby bankructwo.

Pracownikom wygaszanych fabryk cukru oferowano atrakcyjne pakiety socjalne, odprawy i przeszkolenia. Związki zawodowe chwalą takie działanie. Ale chciałyby aby w tym roku spółka więcej uwagi poświęciła do tworzenia nowych miejsc pracy w zamykanych cukrowniach.

- Zbyt wolno powstają alternatywne miejsca pracy w zamykanych cukrowniach. W tym roku należy zdecydowanie przyspieszyć – uważa Stanisław Lubaś z NSZZ Solidarność.

I takie są plany deklaruje właściciel, czyli ministerstwo skarbu państwa.

Paweł Piotrowski wiceminister skarbu państwa: - Cały czas postępuje proces restrukturyzacji i wdrażamy programy alternatywne.

Jaką alternatywną produkcję można prowadzić w zamkniętych już cukrowniach Krajowej Spółki Cukrowej? Wybór jest niewielki.

- Na bazie maszyn i budynków cukrowni dużo działalności nie da się uruchomić. Jedynymi działaniami jest produkcja bioetanolu czy energii z biomasy – mówi Krzysztof Kowa – prezes - KSC.

Choć są też inne możliwości. Na przykład w cukrowni Janikowo produkowany będzie papier do pakowania cukierków i folia termokurczliwa, a w cukrowni Lublin karmelki. Najpoważniejsza alternatywą jest jednak produkcja biopaliw. Ponieważ Krajowa Spółka Cukrowa nie ma wystarczających funduszy, aby ją rozpocząć trwają obecnie poszukiwania chętnych do inwestowania.


POWIĄZANE

Miód coraz rzadziej kojarzony jest wyłącznie z tradycją i domową spiżarnią. Staj...

Raporty PPR – Analiza Polityczna Ursula von der Leyen na zakręcie historii? Głos...

„Raporty PPR – AgroEksport: Rosja 2024/25"  W lipcu 2025 roku obserwujemy wyraźn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę