aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Spółdzielnie są ważne dla rolników

5 stycznia 2016
Z okazji Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości (6 lipca) Cogeca podkreśliła korzyści da rolników wynikające z członkowstwa w spółdzielniach, które pomagają im osiągnąć większe zyski z rynków za swoje produkty. Zdaniem Cogeca jest to niezwykle istotne w dobie kryzysu gospodarczego. Potwierdzają to także nowe sprawozdania opublikowane przez Komisję Europejską.Z 78 sprawozdań dot. wsparcia dla spółdzielni rolnych, opublikowanych przez Komisję w tym roku wynika, że wysoki udział spółdzielni rolnych w rynku pozwala na wzrost poziomu cenw regionie na rzecz rolników, a także na redukcję niestabilności rynku. Jest to szczególnie ważn ,gdyż wahania na rynkach rolnych stanowią jedno z największych wyzwań, z jakimi zmagają się dziś rolnicy.
- Rola spółdzielni rolnych jest kluczowa, ponieważ pomagają one rolnikom lepiej kontrolować wahania rynku oraz zagwarantować wyższe ceny za produkty. Rolnicy otrzymują obecnie jedynie kilka centów z każdego euro wydanego przez konsumenta. Dlatego też bardzo ważna jest dalsza koncentracja podaży, właśnie poprzez
rozwój spółdzielni, tak aby rolnicy mogli uzyskiwać wyższe przychody z rynku. Nawet w dobie kryzysu gospodarczego spółdzielnie rolne wzrastają i rozwijają się – mówi Christian P?es, przewodniczący Cogeca  - Stają się coraz skuteczniejsze i coraz bardziej konkurencyjne. Europejska lista 100 najlepszych spółdzielczych przedsiębiorstw rolnych pokazuje ich wzrost o 14 % w 2011 r. i o 9 % w 2012 r. pomimo kryzysu. Te dane stanowią czytelny dowód prężności europejskich spółdzielni rolnych w dobie kryzysu. Potwierdzili to także eurodeputowani w przyjętej w tym tygodniu rezolucji. Spółdzielnie stanowią siłę napędową wzrostu i zatrudnienia na obszarach wiejskich UE. Dlatego właśnie w ramach Wspólnej Polityki Rolnej należy dołożyć wszelkich starań na rzecz wzmacniania roli spółdzielni. Promocja przedsiębiorczości spółdzielni jest kluczowym elementem strategicznych celów polityki Cogeca, gdyż w ten właśnie sposób można zagwarantować długoterminowe interesy gospodarcze i rentowność europejskich rolników.


POWIĄZANE

22 kwietnia NCBR ogłosiło nabór wniosków na wspólne projekty naukowców i przedsi...

Copa i Cogeca zwracają się do negocjatorów ds. opakowań o znalezienie wykonalneg...

Wkrótce rozpocznie się sezon działkowy, a wraz z nim czas przygotowania do letni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę