aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Sposób na bezpańskie psy

5 stycznia 2016
Podlaska Izba Rolnicza wnioskuje do  wojewody podlaskiego  o podjęcie działań mających na celu rozwiązanie problemu bezpańskich psów w gminach wiejskich. Problem ten jak podkreśla PIR w ostatnich latach znacznie  narasta, a pozbawione nadzoru bezpańskie psy powodują szkody w gospodarstwach rolnych oraz stwarzają wiele groźnych sytuacji.  Ponadto bezpańskie psy stwarzają zagrożenie na drogach , powoduj dużo zniszczeń folii na pryzmach i są realnym zagrożeniem  dla mieszkańców wsi i miasteczek
- Obecnie samorządy płacą zewnętrznym organizacjom za opiekę nad bezdomnymi zwierzakami z danego terenu. Gmina płaci , ale nie prowadzi własnego rejestru schwytanych psów. Rozporządzenie ministra rolnictwa nakazuje tylko , aby wykaz był sporządzony  przez podmiot prowadzący schronisko. To nie jest bezpieczne ani dla zwierza , ani dla publicznych pieniędzy – mówi Grzegorz Leszczyński, prezes Podlaskiej Izby rolniczej.
Zdaniem izby rolniczej samorządy powinny prowadzić własne rejestry odłowionych zwierząt bezdomnych . Brak takich informacji  powoduje, że nie można szczegółowo prześledzić losu danego pasa. Wykaz zwierząt  jak zaznacza PIR jest teraz sporządzany tylko przez schroniska, które mogą zniekształcać dane, aby otrzymywać więcej gminnych środków.
- Proponujemy zmiany prawa , które zapewnią rzetelną ewidencję . gminy powinny prowadzić wykazy odłowionych zwierząt , a powszechne już większych miastach chipowanie( wszczepienie elektronicznego elementu z zakodowaną informacją o zwierzęciu) pozwoli stalic jego tożsamość  - dodaje Leszczyński.


POWIĄZANE

Oceniając coraz bardziej dramatyczne wydarzenia na granicy Polsko-Ukraińskiej i ...

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”stan...

Europa tonie w Ukraińskim zbożu. Tylko od 01 stycznia do 15 lutego 2024 roku Ukr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę