aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Stabilna produkcja pasz przemysłowych w Polsce

5 stycznia 2016
Bank Gospodarki Żywnościowej podał, że w najnowszym raporcie Strategie grains analitycy zwiększyli nieznacznie prognozę produkcji pasz przemysłowych w UE w sezonie 2012/13. Niemniej jednak produkcja ta ma wciąż być o 0,7 proc. niższa niż w poprzednim sezonie.

Według raportu z 14.02 produkcja przemysłowa pasz w UE-28 (z Chorwacją) w bieżącym sezonie wyniesie 138,3 mln t. To o 0,3 mln t więcej niż prognozowano miesiąc wcześniej. W ubiegłym sezonie wyprodukowano 139,3 mln t pasz, co oznacza, że w bieżącym sezonie zanotujemy spadek o 0,7 proc. Mniejsza ma być produkcja pasz dla trzody chlewnej. Ma ona wynieść 48,4 mln t, czyli o 1,3 mln t mniej niż w poprzednim sezonie. W przypadku pasz dla bydła, prognozy mówią o produkcji na niezmienionym wobec poprzedniego sezonu poziomie 37,4 mln t. Wciąż rośnie jednak wytwarzanie mieszanek dla drobiu - w bieżącym sezonie ma wynieść 52,5 mln t, czyli o 0,3 mln t więcej niż w sezonie 2011/12.
Według autorów raportu w sezonie 2013/14 nadal wzrastać ma produkcja pasz dla drobiu (do 52,8 mln t), kontynuowany ma być trend spadkowy w przypadku pasz dla trzody chlewnej (do 47,7 mln t) i ma zacząć obniżać się wolumen produkcji pasz dla bydła (do 37,2 mln t). W rezultacie w UE-28 wyprodukowane zostanie 137,7 mln t pasz przemysłowych, czyli o 0,4 proc. mniej niż w sezonie bieżącym.
Jeśli chodzi o Polskę, Tallage prognozuje produkcję w bieżącym sezonie na takim samym poziomie jak w sezonie 2011/12, czyli 7,6 mln t, z czego 0,8 mln t stanowić będą pasze dla bydła, 1,4 mln t dla trzody, a 5,4 mln t dla drobiu. W przyszłym sezonie wzrosnąć do 0,9 mln t ma produkcja pasz dla bydła, a produkcja pasz dla trzody i drobiu ma pozostać na podobnym poziomie.
W stosunku do zużycia paszowego (łącznie przemysłowego i w gospodarstwach) poszczególnych gatunków zbóż, analitycy Tallage prognozują, że w Polsce w bieżącym sezonie znacznie zmniejszy się zużycie pszenicy (z 3,5 do 2,6 mln t), co zostanie z naddatkiem zrównoważone przez większe zużycie jęczmienia (z 2,2 do 2,8 mln t) oraz kukurydzy (z 1,7 do 2,5 mln t).
Podobne zmiany w zużyciu zbóż zachodzą na poziomie całej UE. W sezonie 2012/13 mniejsze o 5,2 mln t (-9,9 proc.) będzie wykorzystanie pszenicy na pasze, wzrośnie natomiast o 0,3 mln t (+0,8 proc.) wykorzystanie jęczmienia i o 1,5 mln t (+3,0 proc.) kukurydzy.
Naszym zdaniem tak duży wzrost wykorzystania paszowego kukurydzy w Polsce jak prognozuje Tallage będzie trudny do osiągnięcia. Dotychczasowe wyniki handlu zagranicznego oraz prognozy na najbliższe miesiące świadczą o tym, że to eksport zagospodaruje większość wzrostu produkcji kukurydzy w sezonie 2012/13. Obecna relacja cen pszenicy i kukurydzy rzeczywiście zachęca do zwiększania proporcji tego drugiego gatunku zboża w paszach. Jeżeli jednak będzie utrzymywało się wysokie tempo eksportu i wykorzystania paszowego, ta relacja może się wkrótce zmienić.



POWIĄZANE

Rada Eeuropy formalnie przyjęła wczoraj ukierunkowany przegląd niektórych podsta...

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa informuje, że w związku ze złożoną rezygnacją...

W pierwszych 6 dniach maja przewozy drogowe produktów rolnych z Ukrainy w ekspor...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę