aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Susza wypala pola

5 stycznia 2016
Aż jedna czwarta gruntów uprawnych w naszym kraju jest zagrożona suszą. W 12 województwach powiększył się obszar jej występowania, czego przejawem jest wypalenie części upraw zbożowych. Wysychają nawet trawy. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach ogłosił kolejny raport na temat suszy obejmujący okres od 21 kwietnia do 20 czerwca. Kilka tygodni temu pisaliśmy o suszy, która już wtedy mocno dawała się rolnikom we znaki.
 Sytuacja, choć ciężka, była i tak lepsza niż jest obecnie - obszar suszy powiększył się z prawie 22 do blisko 25 proc. powierzchni gruntów rolnych. "Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są w całej Polsce ujemne" - pisze w swoim raporcie IUNG. "Średni spadek KBW dla Polski wyniósł 14 mm, oznacza to dalsze zwiększenie deficytu wody dla roślin uprawnych" - precyzuje Instytut.
Z jego danych wynika, że obecnie susza występuje w 1254 gminach Polski (blisko 41 proc. wszystkich gmin) w 12 województwach. W największym stopniu wzrost zagrożenia suszą widać w regionach wschodnich i południowo-wschodnich. W województwie wielkopolskim to niekorzystne zjawisko jest odnotowywane we wszystkich 316 gminach. Suszą jest zagrożony również cały obszar województwa lubuskiego (116 gmin). Bardzo źle jest także w Kujawsko-Pomorskiem - 96,1 proc. jego powierzchni (172 gminy). W innych regionach współczynnik ten jest już niższy: w woj. pomorskim - 82,1 proc. (115 gmin), zachodniopomorskim - 69,7 proc. (115 gmin), łódzkim - 50,1 proc. (103 gminy), mazowieckim - 46,7 proc. (170 gmin), opolskim - 37,9 proc. (39 gmin), dolnośląskim - 34 proc. (77 gmin), warmińsko-mazurskim - 16,8 proc. (25 gmin), lubelskim - 2,1 proc. (5 gmin), śląskim - 0,5 proc. (1 gmina). Od suszy wolne są za to województwa: podlaskie, podkarpackie, małopolskie i świętokrzyskie.
Susza powoduje, że na glebach lekkich zboże jest zasuszone - wygląda tak, jakby nadawało się do zbioru, a w rzeczywistości kłosy są puste. Cierpią także uprawy innych roślin, nawet dość odpornych na brak wody ziemniaków. Rolnicy już liczą straty, które w części gospodarstw sięgną wielu dziesiątków tysięcy złotych. Brak wody jest odczuwalny także na łąkach i pastwiskach, bo zagrożony jest drugi pokos traw.


POWIĄZANE

Sekrety bezpiecznych transakcji online: Najlepsze praktyki dla użytkowników syst...

Jak wynika z najnowszego sondażu, 76,1% Polaków na co dzień oszczędza na zakupac...

Folia stretch jest niezwykle wszechstronnym materiałem, który ma szereg różnych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę