OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

"Szara strefa" się kurczy

25 października 2005

W ciągu ostatnich sześciu lat liczba zatrudnionych w "szarej strefie" zmniejszyła się z 1,4 mln do 1,3 mln - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Skala pracy nierejestrowanej uległa zmniejszeniu w porównaniu z sytuacją, jaka miała miejsce w latach wcześniejszych, jednak zjawisko to nadal występuje w Polsce i wymaga monitorowania –  napisano w raporcie GUS, przedstawionym na wtorkowej konferencji prasowej.

Osoby zatrudnione "na czarno" jako główny powód podejmowania takiej formy zatrudnienia podają brak możliwości znalezienia legalnej pracy - twierdzi tak 60 proc. kobiet i 54 proc. mężczyzn. Ponadto wskazują na: niewystarczające dochody (44 proc. kobiet i 40 proc. mężczyzn), wysoką składkę ubezpieczeniową (19 proc. kobiet i 20 proc. mężczyzn).

16 proc. kobiet i 17 proc. mężczyzn twierdziło także, że pracodawca proponuje im wyższe wynagrodzenie, jeżeli nie zawiera formalnej umowy o pracę.

W ciągu dziewięciu miesięcy 2004 roku z pracy nierejestrowanej korzystało 1,019 mln gospodarstw domowych.

Do najczęściej wykonywanych prac nierejestrowanych należą: remonty i naprawy budowlano-instalacyjne, usługi budowlane, opieka nad dzieckiem i osobą starszą oraz handel. Ponadto są to także usługi krawieckie, kosmetyczne i fryzjerskie, korepetycje, tłumaczenia i porady prawne. Na wsi - prace ogrodniczo-rolne i "usługi sąsiedzkie".

Przeciętny miesięczny dochód z pracy "na czarno" to 392 zł (dla mężczyzn - 424 zł, dla kobiet - 338 zł). Dla większości (829 tys.) osób zatrudnionych "na czarno" praca ta była w omawianym okresie pracą główną.

Ponad połowa respondentów pracowała nie więcej niż 20 dni. 29 proc. z nich - miesiąc. Natomiast blisko 1/5 (19 proc.) pracowała przez pięć i więcej miesięcy.

Pracę nierejestrowaną wykonują osoby w różnym wieku, od młodzieży po osoby w wieku emerytalnym. Najwięcej jest jednak osób (głównie mężczyzn) w wieku 45-59 lat.

Około 69 proc. osób pracujących w szarej strefie to osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym i niższym, 25 proc. - osoby z wykształceniem średnim, a około 6 proc. osoby z wykształceniem policealnym i wyższym.

Najwięcej osób deklarowało pracę w "szarej strefie" w ostatnich trzech miesiącach obserwowanego okresu (lipiec-wrzesień).

Badanie Aktywności Ekonomicznej BAEL zrealizowano w IV kwartale 2004 roku w 18,9 tys. gospodarstw domowych. Przeprowadzono wywiady z 47,2 tys. respondentów w wieku 15 lat i więcej. Dodatkowym badaniem (tzw. modułowym) objęto 23,7 tys. respondentów, przy czym 21,1 tys. (88,9 proc.) odpowiedziało na pytania zawarte w ankiecie. 0,7 proc. respondentów odmówiło odpowiedzi, a 1,9 tys. było nieobecnych podczas badania.


POWIĄZANE

Pogoda nie rozpieszcza producentów kukurydzy. Siewy na północy i w centrum kraju...

Gwałtowny wzrost niepewności w zakresie handlu i polityki gospodarczej, słabszy ...

Rolnictwo precyzyjne wprowadza nowe technologie, które rewolucjonizują podejście...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę