aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Tajne kancelarie

18 sierpnia 2003

Firmy i portale internetowe będą musiały przygotować w swoich lokalach specjalnie zabezpieczone tajne kancelarie, by szkolić pracowników z zakresu dostępu do informacji niejawnych. Domaga się tego ABW, która zaczęła ostro interpretować prawo.

W kancelariach na specjalnie zabezpieczonych serwerach mają być przechowywane dane dotyczące użytkowników skrzynek internetowych i korespondencji elektronicznej. Ustawa nakazuje bowiem operatorom telekomunikacyjnym świadczyć usługi na rzecz bezpieczeństwa państwa. Firmy i portale internetowe uznano właśnie za takich operatorów.

Te nie są zachwyceni gorliwością Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Nie protestują przeciwko współpracy z sądami czy prokuraturą w przypadku tropienia przestępców, ale obowiązek budowania "tajnych kancelarii" może dziwić, szczególnie w przypadku małych firm internetowych.

Taka kancelaria to specjalnie zabezpieczone, ognioodporne pomieszczenie z kasami pancernymi w środku. Inwestycja, łącznie z przeszkoleniem pracowników, może kosztować nawet 500 tys. złotych. Rzeczniczka ABW przekonuje jednak, że kancelarie są niezbędne. - Aby np. nikt postronny się nie dowiedział, że pan X czy Y ma kontrolowaną korespondencję. Takie informacje muszą być bardzo skrupulatnie przechowywane - mówi Magdalena Kluczyńska.

Kancelarie mają więc powstać, a niepokornym grozi kara pieniężna w wysokości 3 procent dochodów firmy. Pytanie tylko, na ile owe prawo będzie skuteczne, jeśli domniemani przestępcy zlikwidują konta internetowe na serwerach w Polsce i założą je za granicą.


POWIĄZANE

Obecnie większość upraw kukurydzy w Polsce znajduje się w fazie kwitnienia. To d...

Lidl Polska to największy eksporter dóbr rolno-spożywczych w naszym kraju oraz s...

Wydaje się, że zasady BHP są znane wszystkim pracownikom, jednak liczba wypadków...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę