aaa_TSW_2023
CTR_2023

Tajne kancelarie

18 sierpnia 2003

Firmy i portale internetowe będą musiały przygotować w swoich lokalach specjalnie zabezpieczone tajne kancelarie, by szkolić pracowników z zakresu dostępu do informacji niejawnych. Domaga się tego ABW, która zaczęła ostro interpretować prawo.

W kancelariach na specjalnie zabezpieczonych serwerach mają być przechowywane dane dotyczące użytkowników skrzynek internetowych i korespondencji elektronicznej. Ustawa nakazuje bowiem operatorom telekomunikacyjnym świadczyć usługi na rzecz bezpieczeństwa państwa. Firmy i portale internetowe uznano właśnie za takich operatorów.

Te nie są zachwyceni gorliwością Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Nie protestują przeciwko współpracy z sądami czy prokuraturą w przypadku tropienia przestępców, ale obowiązek budowania "tajnych kancelarii" może dziwić, szczególnie w przypadku małych firm internetowych.

Taka kancelaria to specjalnie zabezpieczone, ognioodporne pomieszczenie z kasami pancernymi w środku. Inwestycja, łącznie z przeszkoleniem pracowników, może kosztować nawet 500 tys. złotych. Rzeczniczka ABW przekonuje jednak, że kancelarie są niezbędne. - Aby np. nikt postronny się nie dowiedział, że pan X czy Y ma kontrolowaną korespondencję. Takie informacje muszą być bardzo skrupulatnie przechowywane - mówi Magdalena Kluczyńska.

Kancelarie mają więc powstać, a niepokornym grozi kara pieniężna w wysokości 3 procent dochodów firmy. Pytanie tylko, na ile owe prawo będzie skuteczne, jeśli domniemani przestępcy zlikwidują konta internetowe na serwerach w Polsce i założą je za granicą.


POWIĄZANE

Sytuacja hodowli trzody chlewnej od wielu lat jest trudna, spadek popytu w Europ...

Od nowych technologii po zatrudnienie pracownika. Kongres TSW poruszy palące tem...

Okres jesienno-zimowy to tradycyjnie czas analiz, podsumowań oraz podejmowania d...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę