Technologie mobilne kluczowe dla czwartej rewolucji przemysłowej

27 maja 2015
Czwarta rewolucja przemysłowa przyniesie znaczący wzrost automatyzacji w przedsiębiorstwach. Technologie do zarządzania procesami będą wymagały zmniejszenia opóźnień między wydawaniem, a wykonaniem komendy. Huawei przewiduje, że spowoduje to znaczący wzrost roli urządzeń mobilnych w przemyśle i postawi nowe wyzwania przed specjalistami IT, operatorami i przedsiębiorcami.


Obecnie wykorzystanie maszyn w przemyśle jest standardem, który stosuje się nie tylko do wspomagania siły ludzkiej – zdarza się, że cały sektor produkcyjny opiera się o użycie robotów. Czwarta rewolucja przemysłowa wymaga zmniejszenia opóźnień między wydaniem komendy, a jej wykonaniem, co powoduje rosnące przeciążenia systemów produkcji. Wymagają one nowych rozwiązań i zarządzania za pomocą sieci mobilnych, które będą się opierać na nowych standardach technologicznych.

Systemy inteligentnego opomiarowania, wirtualna rzeczywistość, czy zarządzanie za pomocą urządzeń mobilnych, wymagają energooszczędnych terminali i lepszego zasięgu sieci. Sieć LTE została zaprojektowana, by sprostać zapotrzebowaniu użytkowników smartfonów i nie posiada wydajności pozwalającej na zastosowanie jej do wymagań przemysłowych.
Sieć 4.5G jest odpowiedzią na konieczny rozwój sieci mobilnej w kwestiach pojemności, obsługiwanej liczby połączeń i zmniejszenia opóźnień. Umożliwia osiągnięcie przepustowości na poziomie do 1Gbps. Jest w stanie obsłużyć nawet 100 000 połączeń na jedną „komórkę”, wykorzystując standard LTE-M – to 100 razy więcej niż obecnie jest w stanie obsłużyć sieć 4G. LTE-M zapewnia też lepszy zasięg, wykorzystując do zasilania energooszczędne terminale (10 lat żywotności baterii).

Sieć 4.5G zapewnia opóźnienie na poziomie niższym niż 10ms. Przykładowo, do precyzyjnego sterowania dronem wymagana jest latencja na poziomie maksimum 20ms - od wydania polecenia do jego egzekucji. Sieć 4.5G otwiera drogę do komercjalizacji zastosowań mobilnych w czasie rzeczywistym na dużą skalę.
W październiku 2014 roku Huawei po raz pierwszy zakomunikował konieczność rozwoju standardu LTE, zanim wprowadzenie standardu 5G stanie się możliwe od strony technologicznej i uzasadnione kosztowo. Bob Cai Vice President of Marketing, Huawei Wireless Network Product Line, Huawei przewiduje pierwsze komercyjne wdrożenia sieci 4.5G już w 2016 r.:

- W przeciągu najbliższych pięciu lat sieć 4.5G przyspieszy zmiany zachodzące w branży. To naturalna ewolucja standardu LTE, która wygeneruje nowe możliwości dla biznesu i poprawi  pojemności i możliwości sieci komórkowej. To z kolei doprowadzi do transformacji naszego sektora w jeden wielki połączony ze sobą świat urządzeń i usług z ultraszybkimi, masowymi połączeniami o niskiej latencji.

***


Huawei Enterprise to jedna z trzech grup biznesowych Huawei odpowiedzialna za tworzenie produktów i usług ITC, w tym m.in.: rozwiązań dla funkcjonalnych sieci korporacyjnych, systemów cloud computing oraz centrów danych. Oferta grupy enterprise jest dostosowana do potrzeb przedsiębiorstw różnej wielkości i obejmuje komplet produktów niezbędnych do tworzenia i obsługi zaawansowanych systemów teleinformatycznych. Firma tworzy zarówno pojedyncze urządzenia i elementy infrastruktury, jak i w pełni funkcjonalne, samodzielne systemy komputerowo-serwerowe, a także kompletną infrastrukturę sieci bezprzewodowych, bezpieczeństwa i zunifikowanej komunikacji. Do obsługi sprzętu wykorzystywane jest dedykowane, zestandaryzowane oprogramowanie, które zapewnia łatwość użytkowania niezależnie od stosowanego komponentu oraz systemu operacyjnego. Rozwiązania Huawei Enterprise używane są m.in. w przemyśle transportowym, energetycznym, sektorze finansowym, zdrowotnym czy publicznym, a ich cechą szczególną jest niemal nieograniczona skalowalność, która dopasowuje się do potrzeb nawet najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów.

POWIĄZANE

Inteligentna doniczka zapewni świeże zioła i warzywa przez cały rok. Parametrami...

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk uczestniczył w ni...

13 września 2022 r. Parlament Europejski przyjął sprawozdanie w sprawie Strategi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę