GUS_230920_750x100_stat Claas_20.11.2020

Tomaszewski donosi do prokuratury na Smudę

11 października 2011
Były bramkarz reprezentacji Polski Jan Tomaszewski złożył w poniedziałek w Prokuraturze Okręgowej w Łodzi dwa zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski Franciszka Smudę.

"W pierwszym autor wskazuje na rzekome nieprawidłowości w uzyskaniu przez selekcjonera dyplomu ukończenia studiów trenerskich. Jak pisze, niezbędnym warunkiem w tym konkretnym przypadku jest świadectwo maturalne, którego selekcjoner nie posiada" - powiedział PAP rzecznik prasowy łódzkiej prokuratury Krzysztof Kopania.
W drugim zawiadomieniu Tomaszewski domaga się wyegzekwowania od obecnego selekcjonera zwrotu premii pieniężnej, jaką ten otrzymał w 2006 roku za awans Zagłębia Lubin do europejskich pucharów. Zdaniem Tomaszewskiego premia była korzyścią majątkową, jaką Smuda uzyskał w wyniku przestępstwa.
"Awans został wywalczony po meczu kupionym przez Zagłębie od Cracovii. Prawomocnym wyrokiem wrocławskiego sądu grupa grających w tym meczu piłkarzy Zagłębia została już skazana za korupcję na wiele kar, w tym na zwrot premii jaką otrzymali za kupiony awans do pucharów. Pieniądze powinni oddać jednak wszyscy, którzy skorzystali na tym awansie, na czele z Franciszkiem Smudą, ówczesnym trenerem Zagłębia" - powiedział PAP Tomaszewski.
Dodał, że klub z Lubina jest spółką z udziałem Skarbu Państwa, a premie za "kupiony" awans do europejskich pucharów były wypłacane z pieniędzy wszystkich podatników.
Tomaszewski z łódzkiej listy PiS startował do Sejmu i ma duże szanse na mandat. Podkreśla jednak, że zawiadomienia dot. Smudy złożył nie jako poseł, ale jako Jan Tomaszewski.
"Posłem jeszcze nie jestem. Jeśli nim zostanę, to w sejmowej komisji sportu będę wnioskował m.in. o ukaranie Zagłębia. PZPN wprowadził wprawdzie abolicję, która przewiduje, że przestępstwa korupcyjne popełnione do 2005 r. nie będą karane degradacją, ale Zagłębie mecz od Cracovii kupiło w maju 2006 roku. I do tej pory nie poniosło za to żadnej kary sportowej" - wyjaśnił Tomaszewski.
Zawiadomienia złożone przez Tomaszewskiego w łódzkiej prokuraturze będą przekazane do właściwych terytorialnie w tych sprawach prokuratur w Warszawie (sprawa matury i dyplomu studiów trenerskich) i Wrocławiu (korupcja w Zagłębiu Lubin).POWIĄZANE

W dniu 24.11.2020 r. urząd odpowiedzialny w Tajwanie za kwestie fitosanitarne - ...

Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu zaprasza 10 grudnia o godz...

CLAAS Polska informuje, że z dniem 31 grudnia 2020 r. kończy współpracę z firmą ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę