aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Trzeba zapewnić rentowność gospodarstwo rodzinnym

3 grudnia 2015
Podczas konferencji odnośnie przyszłości rolnictwa rodzinnego, zorganizowanej przez Komisję Europejską, Copa-Cogeca podkreśliła, że gospodarstwa rodzinne są niezwykle ważne dla wzrostu i zatrudnienia na obszarach wiejskich UE. Przedstawiła również jakie środki są potrzebne do zapewnienia rentowności gospodarstw rodzinnych w przyszłości.


Przemawiając w czasie konferencji przewodniczący Cogeca Christian Pe?s, członek Coop de France, prowadzący gospodarstwo rodzinne, podkreślił znaczenie spółdzielni, które pomagają gospodarstwom rodzinnym w radzeniu sobie z ekstremalnymi wahaniami na rynku oraz pozwalają im na uzyskanie wyższych cen zbytu. Dlatego też należy zachęcać do tworzenia organizacji producentów, takich jak spółdzielnie, a także stworzyć odpowiednie dla nich warunki. Innowacja odgrywa ważną rolę zarówno dla rolników jak i spółdzielni.
Spółdzielnie muszą nieustannie pracować nad innowacyjnymi strategiami i produktami, co pozwoli ich członkom na zwiększenie przychodów z rynku.

Lorenzo Ramos, były wiceprzewodniczące Copa, prezes UPA, prowadzący gospodarstwo rodzinne, podkreślił, że większość z 25 mln osób pracujących w sektorze rolnym znajduje zatrudnienie w gospodarstwach rodzinnych, które są motorem wzrostu i zatrudnienia na obszarach wiejskich UE. Jego zdaniem trzeba jednak zagwarantować, że jakość życia w sektorze rolnym nie odbiega od pozostałych sektorów. Trzeba zwiększyć konkurencyjność. Należy zwiększyć inwestycje oraz zachęcać do prowadzenia badań i innowacji. Rolnicy potrzebują odpowiednich szkoleń, dostępu do Internetu i infrastruktury, tak samo jak reszta społeczeństwa. Potrzebują oni również dostępu do gruntów i zasobów naturalnych.

Maira Dzelzkaleja, wiceprzewodnicząca Copa i Parlamentu łotewskich rolników dodała, jak ważne są innowacje oraz przypomniała, że głównym problemem spowalniającym innowacje jest brak dostępu do wyników badań i wiedzy. Dlatego też należy zacieśnić związki między naukowcami i sektorem rolnym, tak by wiedza trafiła pod strzechy. Gospodarstwa rodzinne są niezmiernie ważne w kontekście praktycznego zastosowania innowacji.

Natomiast Helena Jonsson, prezes szwedzkiej organizacji rolniczej LRF oraz członek Copa podkreśliła, że kobiety odgrywają aktywniejszą rolę w gospodarstwach rodzinnych od mężczyzn oraz bardziej przyczyniają się do ich sukcesów. Jak zaznaczyła  nie można pominąć niezaprzeczalnego wkładu kobiet w funkcjonowanie gospodarstw rodzinnych na całym świecie.


POWIĄZANE

4 czerwca o godzinie 12:00 w Brukseli odbędzie się protest europejskich rolników...

Jak informuje KOWR,  Celem programu jest nawiązanie współpracy między amerykańsk...

[DANE Z CEIDG] Zakładanie firm na lekkim minusie. Za to wznawianie działalności ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę