aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Udział ministra Jerzego Pilarczyka w Święcie Dziękczynienia za Plony na Jasnej Górze.

6 września 2005

Dzień wcześniej minister Jerzy Pilarczyk uczestniczył w odbywających się w Częstochowie XIV Krajowej Wystawie Rolniczej oraz 6 Dniach Europejskiej Kultury Ludowej.

Tekst wystąpienia

Wasze Ekscelencje, Księża Biskupi!
Ojcowie Paulini!
Drodzy Rolnicy!

Wielki to zaszczyt dla mnie, że jako syn polskiej wsi, dziś piastujący funkcję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, mogę podziękować Bogu za tegoroczne zbiory, za opiekę nad każdym z nas, a Wam, rolnikom chcę podziękować i złożyć hołd za całoroczną, ciężką pracę.
Dziękuję, że mogę tu, w miejscu świętym dla każdego Polaka, przed obliczem Pani Jasnogórskiej, uklęknąć i w pokorze zanieść za Jej pośrednictwem dziękczynienie Bogu za chleb nasz powszedni, którym w minionym roku nas obdarzył.

Dawniej, kiedy chłopi wyruszali z pługiem na swe pola, kładli w pierwszą skibę kromkę chleba, wierząc święcie, że zapewni im to szczęście i obfite zbiory. Gest ten w pełni świadczy o tym, jakim szacunkiem polski rolnik darzył i darzy do dziś ziemię, swą żywicielkę.

Rokrocznie duch ziemi odradza się. Rokrocznie potęga ziemi w połączeniu z ciężką pracą rolnika zapewnia wszystkim ludziom dostatek pożywienia. Dlatego też odczuwam ogromną wdzięczność dla polskich rolników. Dziękuję Wam, za trud, za poświęcenie, za pracę rąk Waszych!
Słowa podziękowania pragnę skierować również w stronę tych, którzy dobrze przygotowali polskich rolników do wykorzystania wszystkich możliwości płynących z przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Dziękuję więc wszystkim pracownikom instytucji pracujących na rzecz rolników i wsi. Dziękuję również Izbom Rolniczym i Związkom, i Organizacjom Rolników.

Szczególnie gorąco dziękuję za pomoc i modlitwę Jego Ekselencji Biskupowi Janowi Styrnie - Krajowemu Duszpasterzowi Rolników, Duszpasterzom Diecezjalnym oraz wszystkim księżom w parafiach.

W tym roku żniwa były trudne. Choć lokalnie, to jednak w wielu miejscach wystąpiła susza i tam zbiory były mniejsze. Niestety w rolnictwie jest tak, że chociaż włoży się całe serce we wszystkie niezbędne prace, to może się okazać, że w wyniku niekorzystnej aury cały ten trud zostanie zniweczony.

Starając się pomóc rolnikom w przezwyciężaniu trudności została opracowana i uchwalona ustawa o dopłatach do ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich. Zachęcam i namawiam do skorzystania z możliwości, jakie stwarza ta ustawa, bowiem pozwoli ona zminimalizować straty związane z niekorzystną pogodą.

Praca na roli wymaga poświęcenia. W gospodarstwie nie ma czasu na wolne soboty czy niedziele. Nie ma czasu na urlop. Mimo to praca rolnika jest ciągle niedoceniana, nawet przez niektórych polityków.

Wszyscy Ci, którzy zazdroszczą rolnikom dopłat bezpośrednich muszą pamiętać, że pieniądze te pośrednio także kierowane są do konsumentów i do całej gospodarki. Za pieniądze uzyskane w ramach płatności bezpośrednich kupowane są nowe maszyny, urządzenia i środki niezbędne do produkcji. Dzięki temu utrzymanych zostało wiele miejsc pracy w zakładach działających w otoczeniu rolnictwa.
Jeszcze do niedawna funkcjonowało wiele stereotypów o polskiej wsi, że jest zacofana, że niezdolna do konkurencji. Rzeczywistość półtorarocznej obecności w Unii Europejskiej zaprzeczyła tym poglądom. Produkujemy bardzo dobrą żywność. Surowce dostarczane do przemysłu przetwórczego są najwyższej jakości, gdyż wytwarzane są w środowisku niezmienionym nadmiarem chemii stosowanej w uprawach.

To właśnie zdrowy rozsądek polskich rolników, ich przywiązanie i szacunek dla ziemi, przekazywany z ojca na syna, pozwala rozwijać gospodarstwa rodzinne, a jednocześnie dbać o środowisko naturalne.

Drodzy Rolnicy!
W Unii Europejskiej toczy się obecnie szeroka dyskusja na temat zmian Wspólnej Polityki Rolnej. Zapewniam Was, że polski Rząd, a Minister Rolnictwa w szczególności, stoją na straży interesów polskiego rolnictwa. Nie zgadzamy się na zaproponowane zmiany w regulacji rynku cukru. Nie możemy się zgodzić, aby planowane reformy obciążały naszych rolników bardziej niż farmerów z Niemiec czy Francji.

Przypominamy innym, że poziom płatności bezpośrednich jest u nas niższy niż w krajach "starej" Unii. Najpierw, zgodnie z Traktatem akcesyjnym powinniśmy osiągnąć równy poziom unijnego wsparcia, a dopiero potem możemy dokonywać reform. Wsparcie i ochrona poszczególnych rynków musi być dla wszystkich taka sama.

Szanowni Rolnicy!
Stare przysłowie mówi, że chleb płacze, gdy go darmo jedzą. Wszyscy tu obecni wiemy, że polscy rolnicy, tego chleba darmo nie jedzą. Ogrom Waszego trudu zasługuje na najwyższy szacunek. Dlatego kończąc, raz jeszcze dziękuję Wam wszystkim.

Dziękuję, że pomimo kaprysów pogody, mimo ponoszonych przez Was wyrzeczeń, mimo bezwzględnych wymagań gospodarki rynkowej, stoicie na straży tradycji i godności polskiego rolnictwa. To dzięki Wam nasz kraj ma zapewnione bezpieczeństwo żywnościowe i choć cieszą wyniki osiągane w wymianie handlowej artykułami rolno-spożywczymi, to jednak podstawowym zadaniem jest zapewnienie wyżywienia własnemu narodowi. I za to właśnie gorąco dziękuję oraz życzę sprzyjającej pogody w kolejnym roku, zdrowia i pomyślności w Waszych rodzinach.

Szczęść Boże Polskim Rolnikom – soli tej ziemi.


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę