Claas_20.11.2020shiuz_750x100_1102020

Ulgi kościelne zostają!

25 marca 2004

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej kościelne podmioty prawne zachowają ulgi celne na sprowadzane z zagranicy przedmioty przeznaczone na cele charytatywne - poinformował PAP w środę wiceminister finansów Wiesław Czyżowicz. Rząd uzgodnił takie rozwiązanie z episkopatem.

Rząd uzgodnił takie rozwiązanie z episkopatem. Wcześniej resort finansów informował , że prawo europejskie nie przewiduje dla kościelnych podmiotów prawnych żadnych ulg. Natomiast nasze prawo gwarantuje pewne ulgi. Sprawa została wyjaśniona podczas spotkania przedstawicieli rządu i episkopatu. "Uzgodnienie z episkopatem kwestii zwolnień celnych było możliwe dzięki jednemu z rozporządzeń unijnych. W pełni obejmuje ono zwolnienie z cła zakupu przedmiotów związanych z działalnością charytatywną Kościoła" - wyjaśnił Czyżowicz.

Ulgi kościelnych podmiotów prawnych są też zapisane w ustawie o stosunku państwa do Kościoła. Wypunktowano w niej, że od opłat celnych zwolnione są przesyłane z zagranicy dary przeznaczone na cele kultowe, charytatywno-opiekuńcze i oświatowo-wychowawcze z wyjątkiem wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych. To oznacza, że np. osoba, która przywozi z zagranicy ornaty czy monstrancje, musi uzasadnić, że będą one przeznaczone na cele kultowe. W ustawie zapisano też, że kościelne podmioty prawne zwolnione są z opłat celnych na przysyłane z zagranicy maszyny, urządzenia i materiały poligraficzne oraz papier.


POWIĄZANE

W ostatnim dniu listopada ruszyły dwa z czterech planowanych jeszcze na ten rok ...

ARiMR przypomina, że 1 grudnia 2020 r. upływa termin na złożenie wniosku o udzie...

Badania prowadzone przez naukowców z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Pań...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę