Uwaga na eternit

11 kwietnia 2003

Ustawa o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest została uchwalona 19 czerwca 1997 r. Zakaz stosowania eternitu w budownictwie związany jest z tym, że w jego składniku  azbeście – występują trujące włókna respirabralne, które wraz z wdychanym powietrzem dostają się do płuc i mogą powodować raka narządu oddechowego. Z tego względu od wprowadzenia w życie ustawy z dniem 28 września 1997 roku nie można stosować wyrobów zawierających azbest.

 Jak na razie nie ma nakazu, by np. rolnik sam musiał zdjąć eternit z dachu. Najpierw powinna być przeprowadzona ocena przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia budowlane, który ustali na podstawie oszacowania wg punktów odpowiadających nasileniu szkodliwości, czy eternit musi być już zdjęty. Jeżeli dach z eternitu nie jest uszkodzony, to nie ma obaw, że szkodzi on zdrowiu, ponieważ włókienka azbestu nie dostają się do powietrza. Natomiast jeżeli dach jest rzeczywiście uszkodzony, należy powiadomić urząd gminy bądź inspektora nadzoru budowlanego, którzy wspólnie zadecydują i pomogą rolnikowi w znalezieniu specjalistycznej firmy, która usunie niebezpieczne pokrycie dachowe. Sam rolnik, ze względów zdrowotnych i kosztów, nie może zdejmować eternitu z dachu, gdyż wymagane jest specjalne ubranie ochronne i maska przeciwpyłowa wraz z ochroną oczu.

Usuwanie eternitu z dachu w związku z wejściem Polski do UE stanie się koniecznością. Z tego względu, że jest to program rządowy obejmujący całą Polskę, w finansowaniu tego procesu powinni uczestniczyć wszyscy zainteresowani zdjęciem eternitu – mówi Stanisław Szałucha – zastępca głównego koordynatora ds. programu usuwania azbestu. Usuwaniem eternitu powinny się zajmować profesjonalne firmy wyspecjalizowane do tego typu operacji. Czynione są również przygotowania dotyczące możliwości sfinansowania przynajmniej po części tego programu z funduszy UE lub Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Program usuwania eternitu jest przewidywany na 30 lat, ze względu na jego trwałość. W razie częściowego uszkodzenia  dachu można doraźnie zastosować środki zabezpieczające, np. farbę akrylową, która zapobiega uwalnianiu się szkodliwych pyłów. 


POWIĄZANE

Rolnictwo, produkcja żywności i życie na wsi oparte są na europejskim modelu rol...

Trwa kampania polskich owoców jagodowych. Jest ona dobrym przykładem edukacji ko...

Tyson Foods zawarł umowę zakupu 40 proc. udziałów brazylijskiej Grupy Vibra (w s...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę