aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

W opinii KRIR

10 stycznia 2008
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało projekt  rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań, jakie powinny spełniać wnioski w sprawach dotyczących płatności do gruntów rolnych i płatności cukrowej, poniżej przedstawiam uwagi samorządu rolniczego do przedmiotowego projektu. 

Mając na uwadze zaproponowane brzmienie artykułu 5a wprowadzonego do rozporządzenia omawianym projektem nowelizacji Krajowa Rada Izb Rolniczych stanowczo sprzeciwia się przerzucaniu na rolnika czynności służących Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jako element obligatoryjnej kontroli beneficjentów. Graficzne przedstawianie powierzchni upraw pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa stanowi bowiem uszczegółowienie wniosku o płatności wykraczające poza prawne obostrzenia Unii Europejskiej w niniejszej materii.
- Należy zaznaczyć ponadto, że prawidłowe zaznaczenie powierzchni upraw wiąże się z użyciem urządzeń pomiarowych, których rolnicy często nie posiadają, a to oznacza, że zmuszeni by byli do skorzystania z odpłatnych usług podmiotów zajmujących się tego typu działalnością. Czynności kontrolne, stanowiące obowiązek agencji płatniczej, powinny być realizowane przez nią samą bądź na jej zlecenie przez odpowiednie wykwalifikowane firmy. Nałożenie części tego obowiązku na samych beneficjentów nie znajduje w oczach samorządu rolniczego żadnego uzasadnienia – mówi Wiktor Szmulewicz , prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

POWIĄZANE

Łączna powierzchnia uprawy kukurydzy w Polsce w roku 2023 przekroczyła 1,8 mln h...

MSD Animal Health zaprasza do konkursu “Pignnovation Award”  Udział mogą wziąć u...

Rada Polityki Pieniężnej podjęła wczoraj decyzję o utrzymaniu stóp procentowych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę