aaa_TSW_2023
CTR_2023

W trosce o zdrowie zwierząt

24 lutego 2015
W  piątek 20 lutego   Sejm RP podjął decyzję  o nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.
 Ma ona zmniejszyć liczbę gospodarstw o niskich standardach biobezpieczeństwa, co powinno ograniczyć rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych zwierząt. Zgodnie z nowelizacją, cele te mają zostać osiągnięte przy pomocy programu biobezpieczeństwa przygotowanego przez głównego lekarza weterynarii. Ma on być  wprowadzany na terenie całego kraju lub jego części w sytuacjach zagrożenia chorobami zakaźnymi zwierząt. W programie tym mają zostać określone m.in.: choroby zakaźne, których szerzeniu się program ma zapobiegać, gatunki zwierząt objęte programem oraz obszar, na którym będzie on realizowany.
Program ma także precyzować prawdopodobny czas jego trwania oraz wymagania dotyczące biobezpieczeństwa, które mają spełnić objęte nim gospodarstwa. Zgodnie z nowymi przepisami, posiadacz zwierząt w gospodarstwie będzie mógł złożyć oświadczenie, w którym zawiadomi, że gospodarstwo nie spełnia wymagań programu. Wówczas powiatowy lekarz weterynarii, po przeprowadzonej kontroli, będzie mógł zakazać wprowadzania do gospodarstwa i utrzymywania w nim zwierząt przez okres obowiązywania programu, a także wydać decyzję nakazującą zabicie lub poddanie ubojowi zwierząt w nim już przebywających. Posiadacze zwierząt będą mogli liczyć na odszkodowania z tego tytułu. Ich przyznawaniem i wypłatą będzie zajmować się Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W myśl ustawy posiadacze zwierząt będą mogli zgłaszać miejsca, w których przebywają zwierzęta z gatunków wrażliwych na daną chorobę zakaźną, każdemu powiatowemu lekarzowi weterynarii.


POWIĄZANE

 W związku z doniesieniami prasowymi o przekazywaniu ziemi z Zasobu Własności Ro...

Zarząd KRIR realizując wniosek przyjęty na I Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolni...

DUBAJ, Zjednoczone Emiraty Arabskie, 8 grudnia 2023 r. – Przywództwo Stanów Zjed...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę