aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

W Warszawie żyje się najlepiej

3 grudnia 2015
W Warszawie i jej okolicach żyje się w Polsce najlepiej - wynika z badania Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (Und) na zlecenie resortu rozwoju regionalnego. Kolejne miejsca zajęły Kraków, Poznań i Rzeszów. Najgorzej jest w powiecie suwalskim.
To pierwsze takie badanie w Europie. Wykorzystano w nim wskaźnik Local Human Development Index (LHDI), który mierzy lokalny i regionalny poziom rozwoju społecznego i odzwierciedla poziom życia w określonych społecznościach. Są w nim uwzględnione m.in. dane dotyczące długości życia, zdrowia, dostępu do edukacji, w tym przedszkolnej, średniego poziomu zamożności mieszkańców.
Wśród dziesięciu powiatów o najwyższym poziomie rozwoju społecznego, pięć to Warszawa i jej okolice. Sama Warszawa zajęła pierwsze miejsce, kolejne dwa przypadły powiatom piaseczyńskiemu i pruszkowskiemu. Powiat Warszawski Zachodni zajął czwarte miejsce, a Legionowski - dziesiąte. Pozostałe miejsca zajęły Kraków (piąte), Poznań (szóste), Rzeszów (siódme), Sopot (ósme) i Gdynia (dziewiąte). Najgorzej wypadł powiat suwalski, który zajął ostatnie miejsce.
Wśród województw pierwsze miejsce zajęło woj. mazowieckie, ale wynik ten zawdzięcza przede wszystkim wysokim wskaźnikom Warszawy. W całym regionie znajduje się wiele powiatów o niskim rozwoju społecznym. Kolejne województwa to małopolskie, pomorskie i wielkopolskie. Najgorzej wypadły kujawsko-pomorskie, lubelskie, łódzkie i świętokrzyskie.
Jak wynika z przedstawionych w raporcie z badania wniosków, w Polsce najwyższy poziom rozwoju społecznego występuje w metropoliach, dużych miastach i obszarach wokół nich, a najniższy - na wsi.
Najniższy poziom rozwoju społecznego można zaobserwować w powiatach Polski centralnej i wschodniej, a najlepiej wyglądają pod tym względem regiony południa kraju. Jak zauważono w raporcie, większość obszarów o najniższym odczycie wskaźnika LHDI znajduje się na terenie dawnego zaboru rosyjskiego.
autorzy raportu zauważyli, że samo wskazanie LHDI nie oddaje w pełni złożoności tematyki rozwoju społecznego. Dlatego warto przyjrzeć się poszczególnym jego składowym. Przykładowo, pod względem wskaźnika zdrowia najlepiej wypada województwo pomorskie, które w ogólnym rankingu jest trzecie, a woj. śląskie (piąta lokata) pod względem zamożności ustępuje tylko woj. mazowieckiemu.
Ponadto z badania wynikają także duże różnice w rozwoju poszczególnych powiatów. Różnica między pierwszą w rankingu Warszawą a ostatnim powiatem suwalskim wynosi aż 70 punktów w stupunktowej skali. Autorzy raportu przestrzegają jednak przed wyciąganiem wniosku, że w Warszawie żyje się trzykrotnie lepiej niż w okolicach Suwałk. Badanie pokazuje natomiast jak duża różnica jest pomiędzy tymi miejscami pod względem rozwoju społecznego.
Wiceminister rozwoju regionalnego Marceli Niezgoda powiedział w środę dziennikarzom, że raport w znacznej mierze potwierdza to, co już zapisano w programach i strategiach rządowych.
"Ten raport nie będzie podstawą algorytmu podziału pieniędzy unijnych na lata 2014-2020" - zapewnił. Zaznaczył jednak, że dostarcza on wiedzy na temat obszarów mających problemy rozwojowe, więc może być wsparciem przy planowaniu współfinansowanych z UE inwestycji.
Badanie zostało przeprowadzone na podstawie analizy danych m.in. GUS, ministerstw finansów, pracy, zdrowia, rozwoju regionalnego i edukacji narodowej, Narodowego Funduszu Zdrowia, Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz Państwowej Komisji Wyborczej. Pod uwagę zostały wzięte dane z lat 2007-2010.

POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę