aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wiatraki nie przeszkadzają

27 września 2012
Z sondażu przeprowadzonego przez Polskie Stowarszyszenie Energetyki Wiatrowej we współpracy z instytutem badawczym GfK Polonia wynika, że   mieszkańcy miejscowości, w pobliżu których zlokalizowane są farmy wiatrowe deklarują wysokie poparcie dla rozwoju tej technologii pozyskiwania energii.
Badanie zrealizowano w pięciu miejscowościach położonych na terenie województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego i warmińsko-mazurskiego.
Jak informuje PSEW aż 92% uczestników sondażu zadeklarowało poparcie dla pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, przy czym za dalszym rozwojem energetyki wiatrowej w swoim regionie opowiedziało się 78% biorących udział w badaniu. 72% respondentów wyraziło nawet chęć, aby ich województwo było kojarzone z energetyką wiatrową.

Natomiast według 63% uczestników badania obecność farm wiatrowych na terenie gminy wpływa pozytywnie na jej rozwój gospodarczy (20% respondentów nie potrafiło udzielić jednoznacznej odpowiedzi). Z kolei na pytanie czy obecność farm wiatrowych pozytywnie wpływa na komfort życia mieszkańców na terenie gminy, odpowiedzi twierdzącej udzieliło 61% uczestników badania. Zdania w tym przypadku nie miało 18% badanych.

Według zaś  70% respondentów turbiny wiatrowe mają pozytywny wpływ na krajobraz. Przeciwnego zdania było 11% badanych, a 20% określiło go jako neutralny. To szczególnie interesujący wynik w kontekście popularnych zarzutów, że turbiny wiatrowe szpecą krajobraz.  

Sondaż odniósł się także do kwestii lokalizacji farm wiatrowych. Zdaniem 75% osób, które wzięły udział w badaniu, turbiny wiatrowe znajdujące się na terenie ich gminy są zlokalizowane w odległości zapewniającej odpowiedni komfort życia osobom mieszkającym w ich sąsiedztwie. Przeciwnego zdania było 17% respondentów, a 8% nie potrafiło tego ocenić.

Wyniki badania pokazują, że Polacy przekonują się do energetyki wiatrowej – mówi Krzysztof Prasałek, prezes PSEW. – Wydaje się jednak, że w tej materii jest jeszcze duża praca do wykonania. Jeśli klimat dla inwestycji wiatrowych się poprawi, postawimy zdecydowanie na nową technologię i będziemy uważnie wsłuchiwać się w głos lokalnych społeczności, to deklarowane poparcie dla rozwoju energetyki wiatrowej ma szansę jeszcze sporo wzrosnąć.     

Dane uzyskane w ramach sondażu potwierdzają także wyraźną prawidłowość zarejestrowaną na podstawie przeprowadzanych dotąd podobnych badań. Pozytywne opinie na temat energetyki wiatrowej wyrażają z reguły te gminy, w których już zlokalizowano farmy wiatrowe, natomiast wady i obawy związane z ich obecnością wskazywane są głównie przez te gminy, na terenie których inwestycje wiatrowe nie zostały jeszcze zrealizowane.POWIĄZANE

Pelican Casino - Twoja przystań pełna emocji i korzyści Szukasz miejsca, gdzie m...

W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwrotu poda...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę