aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wiejska przedsiębiorczość - stoi przed szansą rozwoju

11 sierpnia 2004

W ostatnich latach z jednej strony polska wieś bardzo się zmieniła, unowocześniła, z drugiej jednak wiele gospodarstw rolnych pozostało na niezmienionym poziomie, a to oznacza, że nie są one w stanie zapewnić przyzwoitych warunków egzystencji właścicielom i ich rodzinom.

Koniecznością staje się zatem szukanie dodatkowych źródeł dochodów poza produkcją rolną. Część rolników już to zrozumiała i z dobrym skutkiem prowadzi uzupełniającą działalność gospodarczą, część się nad takim rozwiązaniem zastanawia. Niektórzy myślą nawet o całkowitym przestawieniu się na prowadzenie działalności pozarolniczej, upatrując w tym szansy na lepsze życie. Zarówno ci, którzy już prowadzą jakąś mikrofirmę (działającą nie dłużej niż trzy lata), jak i ci, którzy dopiero zamierzają działalność pozarolniczą lub uzupełniającą rozpocząć, mogą liczyć na wsparcie z pieniędzy przypisanych do krajowych i unijnych programów.

Znaczącą rolę w tym procesie odegra zapewne Sektorowy Program Operacyjny "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich", przyjęty w pierwszych dniach lipca tego roku, czyli dopiero co, przez Komisję Europejską (na przyjęcie czeka jeszcze Uzupełnienie do programu, ale według resortu rolnictwa ma to nastąpić lada dzień). W stosunku do poprzednich założeń zmienił się w tym rolnym SOP-ie nieco zakres udzielanej pomocy, ale na szczęście z korzyścią dla zainteresowanych. Wygląda na to, że realizacja dobrze przygotowanych projektów, spełniających warunki, może przynieść wiele korzyści rolnikom.


POWIĄZANE

Kampania #PlantHealth4Life powraca! Europa jednoczy swoje wysiłki na rzecz zdrow...

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Święto zostało ustanowione przez Orga...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę