Wielki pontyfikat Jana Pawła II

2 maja 2005

Pontyfikat Jana Pawła II zapisze się w historii jako "wielki pontyfikat uczenia o Bogu, o miłości do bliźniego" - powiedział kard. Józef Glemp podczas mszy odprawionej w intencji zmarłego Jana Pawła II, pontyfikatu Benedykta XVI oraz w intencji ojczyzny.

W przemówieniu skierowanym do uczestników spotkania modlitewnego na warszawskich Polach Wilanowskich, gdzie powstaje świątynia Opatrzności Bożej, prymas powiedział: "Potrafiliśmy dzięki temu pontyfikatowi bardzo się zjednoczyć. Zaprzyjaźniliśmy się nie tylko z Rzymem, ale i z całą Europą".

"Chcemy odpowiedzieć na wezwania Boże i zadania, jakie nam nakłada (pontyfikat)" - dodał. "Są one wielkie, to prawda, ale nie mamy lęków, czy im podołamy, bo mamy nieść wielką ufność, iż im podołamy, bo zawsze zwycięża dobro. Jesteśmy zdecydowani zwyciężać dobrem i ono zwycięża, bo zło zawsze pozostawia pustkę" - mówił prymas.

"Próbujemy zachować żywą i dobrą pamięć o Janie Pawle II, papieżu- rodaku" - powiedział w homilii bp Tadeusz Pikus. "Podejmujemy w tym celu wiele godnych inicjatyw. Nie wolno nam jednak zapominać o jego naukach i prośbach: »Zanim stąd odejdę - głosił w czasie pierwszej pielgrzymki do Polski - proszę was, abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się i nie zniechęcili, abyście nie podcinali tych korzeni, z których wyrastamy (...), abyście nigdy nie utracili tej wolności ducha, do której Bóg wzywa człowieka«" - mówił bp Pikus.

Dodał, że w testamencie Jan Paweł II napisał: "Po śmierci proszę o msze święte i modlitwy".

Biskup powiedział, że obok budowanych Janowi Pawłowi II publicznych pomników "pojawia się możliwość i potrzeba zbudowania przez każdego z nas osobistego pomnika, który wyrastałby z naszej wiary i życia". Zwrócił się z apelem o upamiętnienie Jana Pawła II w świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Na zakończenie części liturgicznej prymas Polski udzielił apostolskiego błogosławieństwa. Po mszy odbył się koncert w wykonaniu artystów scen polskich. W uroczystości uczestniczyli m.in. biskupi z metropolii warszawskiej, przedstawiciele władz samorządowych, młodzież oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy stolicy.


POWIĄZANE

Na początek sprawdź średnicę rury osłonowej, Ustal rzeczywiste położenie lustra ...

Po nieszczęsnej tkzw "piątce dla zwierząt" rząd idzie na kolejną konforntację z ...

Związek Zawodowy Rolnikow "KORONA" wystapił do rządu RP z apelem o jak najszybsz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę