Wybory samorzadowe

5 stycznia 2016
Za tydzień wybory samorządowe. Można by powiedzieć, że ważniejsze niż wybory parlamentarne, bo złą ustawę, złe prawo, które parlament uchwali można zmienić.   

Jeśli się chce – nawet bardzo szybko. W wyborach samorządowych wybieramy ludzi, którzy decydują o jakości naszego codziennego życia. O tym czy i gdzie będzie dobra droga, kanalizacja, wysypisko śmieci czy szkoła.

To oni kontrolują na co wydawane są państwowe i społeczne pieniądze. Kogo zatem mamy wybierać? Czy ważna jest przynależność partyjna? Wybierać mężczyzn czy kobiety? Nasz wybór musi być świadomy. Dlatego najpierw trzeba poznać ludzi, którzy aspirują do tak ważnych funkcji, jakie pełnią samorządowcy.

W tych wyborach szczególnie ważne są kompetencje i autorytet kandydatów, ich znajomość lokalnych problemów, umiejętność przekonywania do swoich racji i skuteczność działania. Takich lokalnych liderów powinniśmy wybierać.

Ale ze świadomością, że robimy to dla siebie a nie dla nich. Będziemy ich potem mogli z tej pracy rozliczyć. Ale musimy też z nimi współpracować bo od tej współpracy zależeć będzie komfort naszego życia w miejscu zamieszkania.

    
---------------
    

Są jeszcze pieniądze do wykorzystania z PROW. W kilku województwach można składać wnioski w ramach działania – „Różnicowanie działalności w kierunku nierolniczym”.

Można je otrzymać między innymi na: usługi dla gospodarstw, usługi dla ludności, rzemiosło, usługi budowlane i instalatorskie, transportowe, turystyczne, handel, przetwórstwo, rachunkowość. Beneficjenci mogą dostać nawet po 100 tysięcy zł.

Pomoc jest udzielana w formie refundacji kosztów kwalifikowanych - do wysokości 50%. A szczególnych przypadkach, gdy gospodarstwo poniosło duże straty spowodowane powodzią – nawet do 80% kosztów. To bardzo wysokie wsparcie finansowe. A jednak w rejonach, gdzie są drobne gospodarstwa nie ma na nie chętnych. Dlaczego?

Po pierwsze – trzeba mieć dobry pomysł na własny biznes, taki na który będzie zapotrzebowanie. Po drugie – trzeba mieć pieniądze na start. Potencjalnych beneficjentów zniechęca też fakt, że w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej trzeba płacić wyższe składki na ubezpieczenie społeczne.

Ministerstwo rolnictwa zachęca jednak do skorzystania z tej pomocy poprzez nowe ułatwienia. Będzie można skorzystać z zaliczki na rozkręcenie własnego biznesu. W programie powiemy o tej możliwości a także o wsparciu na odtworzenie działalności rolniczej na terenach dotkniętych powodzią. Pieniądze z tego działania także jeszcze są.

Rolników odstraszają trudne warunki otrzymania środków. W wielu miejscach jeszcze nie oszacowano strat. A to podstawa do starania się o przyznanie wsparcia. Zapytamy czy będzie łatwiej.

A także o ostateczne terminy składania wniosków.


POWIĄZANE

W odpowiedzi na pisma Krajowej Rady Izb Rolniczej w sprawie niskich cen kukurydz...

Rada Ubezpieczenia Społecznego Rolników ogłosiła wysokość miesięcznej składki na...

Rynek żywności to rynek obfitości! – rozpoczął panel dyskusyjny podczas spotkani...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę