GUS_230920_750x100_stat Claas_20.11.2020

Wykorzystanie agro-biotechnologii w Czeskiej Republice

11 kwietnia 2007
Położone w Centralnej Bohemii, SR Morzina prowadzi różnorodną działalność produkcyjną. Głównymi obszarami działania są produkcja roślinna i hodowla zwierząt. Dodatkowo SR Morzina prowadzi serwis maszyn rolniczych. Posiadamy dobre zaplecze techniczne z dużymi garażami, a nasi pracownicy są gotowi naprawić praktycznie cały sprzęt, który wykorzystujemy w naszym gospodarstwie.
Trzecią gałęzią naszej działalności jest produkcja metalowa. Wykonujemy różne wyroby zgodnie z projektem klienta. Nasi pracownicy mogą wykonać dowolne konstrukcje i wyroby z metalu. Posiadamy również zakład lakierniczy, który wykona dowolne życzenie naszych klientów. Produkcja ta daje nam możliwość zapewnienia pracy rolnikom w porze zimowej.
Zatrudniamy w sumie 120 osób.

Produkcja roślinna

SR Morzina posiada 7.918 hektarów ziemi uprawnej położonej w czterech indywidualnych gospodarstwach. Każde gospodarstwo wyposażone jest w pełni w sprzęt rolniczy i posiada swoje składy. W ten sposób są one całkowicie niezależne od siebie.

Firma posiada trzy oczyszczarki kukurydzy, jedną suszarnię i urządzenie do selekcji ziarna. Tak, więc możemy sami oczyszczać i suszyć ziarno z naszych pól. Posiadamy duże pomieszczenia składowe, więc poza swoimi zbiorami, przechowujemy również zbiory innych firm rolniczych.

Głównymi uprawami są u nas pszenica ozima (35% upraw), rzepak (17%), jęczmień słodowy (12%), jęczmień ozimy (7%) i kukurydza paszowa (12,5%). Uprawiamy również słonecznik, gorczycę i buraki cukrowe.

Produkcja zwierzęca

SR Morzina stosuje zamknięty system produkcji zwierzęcej. % Posiadamy dwie obory o dużej wydajności, każda na 650 krów mlecznych. Obory te zostały całkowicie przebudowane w ciągu ostatnich pięciu lat i wyposażone w nowe urządzenia dojarskie firmy De-laval. Rekonstrukcja była częściowo sfinansowana z funduszy Unii Europejskiej. Aktualnie przebudowujemy pomieszczenia hodowlane, gdzie trzymamy 750 jałówek. Byki są trzymane w wysoko wyspecjalizowanych tuczarniach. Pomieszczenia te mogą pomieścić do 1200 byków, aktualnie znajduje się tam tylko 600 byków.

Nasza firma posiada nowoczesne zautomatyzowane urządzenia do przygotowania pasz, zmodernizowane w 2005 roku. Przygotowujemy pasze z różnych składników, takich jak soja, kukurydza, itp. W każdym gospodarstwie znajduje się nowy mieszalnik, dlatego możemy przygotować dowolny zestaw pasz dla krów w zależności od wielkości produkcji mleka.
Uprawa kukurydzy

Zasiewy kukurydzy w SR Morzina zajmują około 800 hektarów. Wokół każdego gospodarstwa z produkcją zwierzęcą kukurydza jest uprawiana na ok. 200 hektarach. W zależności od warunków klimatycznych uprawiamy kukurydze z FAO od 260 do 330. Cała wyhodowana kukurydza, ze średnim plonem 25 ton z hektara, jest przeznaczona na pasze.
Nasza firma jest położona w rejonie dużego zaatakowania omacnicą prosowianką, dlatego jesteśmy zmuszeni do stosowania środków owadobójczych! Stosowanie środków owadobójczych jest uciążliwe, z powodu bardzo krótkiego okresu, kiedy są one efektywne. Dodatkowo ta metoda jest bardzo kosztowna.

Wysokie ceny nasion, pestycydów, nawozów i zwłaszcza paliwa zmuszają nas do szukania oszczędności). Każdego roku jesteśmy zmuszeni do zmniejszania wydatków na produkcję. Stosujemy uprawę oszczędzającą glebę. Stosujemy technologię Horscha w uprawie gleby i maszynach ornych. Kukurydza jest siana za pomocą 8-liniowego siewnika firmy Kinze. Nasze doświadczenia z tym urządzeniem są bardzo pozytywne, ponieważ mamy możliwość kontrolowania głębokości siewu. Z powodu wysokich cen paliwa (w ciągu ostatnich trzech lat ceny wzrosły średnio o 40%) jesteśmy zmuszeni do stosowania krótkich odcinków transportu. To oznacza, że uprawiamy kukurydzę tylko wokół obór i musimy stale wykorzystywać te same tereny pod zasiewy. W praktyce wygląda to tak, że stosujemy naprzemienny siew kukurydzy i pszenicy ozimej.

W rezultacie takiej uprawy rozmnażają się szkodniki i niebezpieczne grzyby. Największy problem mamy z omacnicą prosowianką. Co roku stopień zaatakowania omacnicą wzrasta. Zarażona kukurydza jest obiektem ataków innych szkodników i chorób pochodzenia grzybiczego. Stąd problemy ze zmniejszającymi się plonami i gorszą jakością pasz.

Stosujemy coraz większe ilości pestycydów i środków owadobójczych. Lecz jest to bardzo kosztowne, dlatego staramy się znaleźć inne metody ulepszenia produkcji kukurydzy, a zwłaszcza poprawienia jej jakości.
Kukurydza Bt może być rozwiązaniem problemu zwiększających się kosztów i coraz gorszej jakości ziarna.

Doświadczenie z kukurydzą Bt

Pierwszy kontakt z technologią Bt mieliśmy podczas dni polowych zorganizowanych przez firmę Monsanto. Pokazano nam rezultaty uprawy kukurydzy Bt i mówiąc szczerze byliśmy mocno zaskoczeni, w jakim stopniu ta odmiana jest odporna na omacnicę. Przeszukaliśmy wszelkie źródła informacji i najlepszym okazała się strona internetowa firmy Monsanto.

W 2005 roku spróbowaliśmy uprawy kukurydzy Bt na naszych polach i rezultaty przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Dało to nam do myślenia i było powodem, dlaczego ja sam spróbowałem uprawy na większym obszarze 20 hektarów w tym roku. Wybrałem pole z dużym procentem skażenia omacnica. Chcieliśmy zobaczyć jak odmiana Bt da sobie rade ze szkodnikiem. Nasze doświadczenie znów zakończyło się wielkim powodzeniem.

Musimy przyznać, ze kukurydza Bt nie została zaatakowana przez omacnice, a wszystkie rośliny były całkowicie zdrowe bez jakichkolwiek śladów grzybów i innych chorób. Plon z tej uprawy był większy o około 10%. Ale największym osiągnięciem był brak mykotoksyn w paszach. Tym sposobem produkty odzwierzęce nie były zanieczyszczone mykotoksynami.
Zalety kukurydzy Bt

Uprawa kukurydzy Bt ma dwie główne zalety:
1.Zmniejszenie ilości stosowanych pestycydów i finansowe oszczędności. Uprawa tej odmiany to również ochrona środowiska, dzięki zmniejszeniu zużycia chemikaliów.
2.Poprawa wydajności i rentowności produkcji kukurydzy, jak również lepsza kontrola nad sprzętem kukurydzy.

Stosunek czeskich rolników do biotechnologii

Czeski system prawny jest całkowicie zharmonizowany. Uprawy kukurydzy Bt znajdują się pod szczególnym nadzorem państwa. Musimy wypełnić wiele formularzy w czasie wegetacji i wysłać je do Ministerstwa Rolnictwa.
Mięliśmy w Czechach wiele dyskusji na temat kukurydzy Bt, ale rolnicy, jak i organizacje rolne popierają zastosowanie tej odmiany. W dyskusjach tych brali udział zarówno rolnicy, jak i naukowcy i przedstawiciele instytucji rządowych. Rolnicy czescy znajdują się w bardzo trudnej sytuacji, zwłaszcza, jeśli wziąć pod uwagę koszty wszystkich składników produkcji. Dzięki zastosowaniu odmian modyfikowanych genetycznie znajdują sposób na oszczędzenie swoich pieniędzy i ulepszenie produkcji. Mimo, ze nasiona modyfikowane genetycznie nie są tanie, dają nam gwarancje udanych zbiorów bez konieczności stosowania dużej ilości pestycydów i ponoszenia wciąż rosnących innych kosztów produkcji.

Nowym sposobem wykorzystania kukurydzy Bt poza sektorem spożywczym jest nowa ustawa o bio-paliwach. Spożycie paliw w 5% powinno być zastąpione bio-dieslem i bio-etanolem. Inną możliwością wykorzystania kukurydzy Bt jest produkcja biogazu jako źródła energii i ogrzewania. Te sektory gospodarki rozwijają się w bardzo szybkim tempie w Czechach.

Myślimy, że kukurydza Bt to przyszłość dla rolników, biorąc pod uwagę wyższą jakość i niższe koszty produkcji. Nasze osobiste doświadczenia są bardzo pozytywne i mamy nadzieję, że polscy rolnicy też zechcą spróbować nowych odmian w uprawie.


POWIĄZANE

Producenci rolni, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ogranic...

W dniu 23 listopada 2020 r., Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do ...

W dniu 23 listopada 2020 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę