A_TSW_2026_950

Wyznaczanie obszarów cennych przyrodniczo

25 sierpnia 2010
W dniu 23 sierpnia 2010r. w gmachu MRiRW, z inicjatywy ministra Marka Sawickiego, odbyło się seminarium na temat: Metodologia wyznaczania obszarów cennych przyrodniczo (HNV) w Polsce.

W seminarium udział wzięli przedstawiciele organizacji rolniczych, Izb Rolniczych, Centrum Narodowego Młodych Rolników a także administracji i nauki. W czasie seminarium pracownicy konsorcjum naukowego, utworzonego dla potrzeb tego projektu na bazie instytutów: Instytutu Geodezji i Kartografii, IUNG, IMUZ, IERiGŻ, Centrum Informacji o Środowisku, przedstawili propozycje wyznaczania obszarów cennych przyrodniczo w Polsce zgodnie z kryteriami wskazanymi przez Komisję Europejską .

Koncepcja wyznaczania obszarów przyrodniczo cennych (HNV) obejmuje takie parametry jak obecność półnaturalnej szaty roślinnej, mozaikowatość oraz niską intensywność produkcji rolniczej.

W czasie dyskusji zwracano uwagę na fakt, że wyznaczenie obszarów cennych przyrodniczo w Polsce powinno uwzględniać harmonię pomiędzy środowiskiem, a możliwością rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich. Autorzy raportu przedstawili elastyczne, wariantowe podejście w celu zakwalifikowania terenów do grupy obszarów cennych przyrodniczo ( HNV).

Uczestnicy seminarium byli zgodni, co do kwestii, że działania rolnictwa służące utrzymaniu zasobów naturalnych i ochronie środowiska powinny uzyskać dodatkowe wsparcie jako formę rekompensaty za dostarczanie dóbr publicznych oraz zachęty do systemów produkcji uwzględniających zrównoważony rozwój oraz możliwości konkurowania na globalnych rynkach. Utrzymanie obszarów o cennych walorach przyrodniczych służy również rozwojowi turystyki oraz jest atrakcyjnym miejscem wyboru osiedlania dla ludności miejskiej.

Prace koncepcyjne w zakresie wyznaczania obszarów cennych przyrodniczo będą nadal prowadzone zarówno w Polsce jaki i w Unii Europejskiej.


POWIĄZANE

Węgry od ponad dwóch dekad konsekwentnie utrzymują status kraju wolnego od GMO. ...

Biotechnologia w Turcji: prawo, bariery i perspektywy Od ponad dekady Turcja utr...

Hiszpania od ponad dwóch dekad jest największym producentem roślin genetycznie m...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę