aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Z prac pomorskiego samorządu rolniczego

18 listopada 2014
W październiku i listopadzie miały miejsce ostatnie w tym roku posiedzenia rad powiatowych Pomorskiej Izby Rolniczej.
W Ośrodku Kultury w Rytlu (gmina Czersk)   20 października odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej PIR powiatu Chojnickiego. W trakcie obrad dyskutowano między innymi  na temat  zazielenienia   i dywersyfikacji upraw. Rolnicy poruszyli  też problem szkód łowieckich nie tylko na polach, ale również w pryzmach kiszonki, gdzie straty są duże a  odszkodowanie trudno dostać. Wiele czasu poświęcono też kontrolom weterynaryjnym oraz oraz prowadzeniu dokumentacji gospodarstwa rolnego.

     
     
     


 21 października  w Urzędzie Gminy Koczała odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej PIR powiatu człuchowskiego. W trakcie obrad przedstawicielka Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku poinformowała o cyklu szkoleń  prowadzonych wspólnie z AR i MR  na temat proponowanych  zmian w dopłatach  bezpośrednich w 2015 roku, a przedstawiciel Agencji Nieruchomości Rolnych przedstawił  informacje na temat ziemi rolnej  jaka pozostała jeszcze na terenie powiatu człuchowskiego do rozdysponowania z zasobu Skarbu Państwa . Natomiast  oddelegowana to to spotkanie pracownica Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazała rolnikom informacje dotyczące ilości złożonych na terenie powiatu wniosków o płatności bezpośrednie  oraz pomoc de minimis. W trakcie obrad dyskutowano też na temat aktualnych problemów z jakimi borykają się obecnie rolnicy w pomorskim.

 27 października w sali im. Lubomira Szopińskiego w Kościerzynie obradowała Rada Powiatowa PIR powiatu kościerzyńskiego. Tym razem rolnicy z powiatu kościerzyńskiego dyskutowali przede wszystkim na temat szkód łowieckich  oraz nowego systemu płatności bezpośrednich i stanu rzeki Wierzycy .Dariusz Cybulski z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku odpowiadał na pytania o prace konserwacyjne na rzece Wierzycy. Rolnicy sygnalizowali konieczność oczyszczenia rzeki m.in. na odcinku do Jeziora Grabowskiego, gdzie mimo małej ilości opadów w tym roku były problemy z wjechaniem ze sprzętem rolniczym na łąki, a także na odcinku do Jeziora Wierzysko. Pytano o możliwości poszerzenia koryta rzeki, które na niektórych odcinkach jest tak wąskie, że uniemożliwia nawet wykoszenie i wyhakowanie roślinności.  Uczestniczący w obradach Zenon Bistram, prezes Pomorskiej Izby Rolniczej  mówił o  proponowanych zmianach w prawie łowieckim. Zdaniem prezesa PIR konieczna jest zmiana sposobu szacowania szkód i wprowadzenie obowiązkowych ubezpieczeń dla kół łowieckich z dopłatą ze Skarbu Państwa. Ryszard Kleinszmidt, przewodniczący Rady Powiatowej PIR Powiatu Kościerskiego przypomniał o utrudnieniach przy zgłaszaniu szkód wyrządzonych w uprawach rolniczych przez bobry. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska żąda od rolników dodatkowych,  płatnych załączników ,takich jak wyrys i wypis z rejestru gruntów. Kolejnym problemem jest też  coraz liczniejsza populacja żurawi i kormoranów.


5 listopada br. w restauracji K2 Borzechowo, odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej Pomorskiej Izby Rolniczej powiatu starogardzkiego. W pierwszej części posiedzenia dyskutowano na temat zmian w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich  2014 – 2020 , a w drugiej miało miejsce  seminarium poświęcone uprawie roślin strączkowych w Polsce.  W trakcie obrad prelegenci mówili na temat deficytu  białka paszowego w Polsce . Jednym z jego sposobów na jego rozwiązanie ma być właśnie uprawa roślin strączkowych. Przedstawili też wyniki aktualnych badań dotyczące wykorzystania  rodzimych źródeł białka w żywieniu zwierząt monogastrycznych i listę zalecanych odmian roślin strączkowych dostępnych na rynku  wiosną 2015 roku ekonomiczne uwarunkowania produkcji i obrotu nasionami roślin  strączkowych  w Polsce.
 
6 listopada obradowała Rada Powiatowa PIR powiatu słupskiego. W posiedzeniu uczestniczyli, obok członków Rady również przedstawiciele: ARR, ANR, AR i MR oraz lokalnych władz samorządowych. Tym razem dyskutowano na temat kwot mlecznych oraz nowego od 2015 roku  kształtu dopłat bezpośrednich  ze szczególnym uwzględnieniem zazielenienia.  Przedstawione zostały też informacje na temat bieżącej działalności instytucji okołorolniczych działających na terenie województwa pomorskiego. Uczestniczący w obradach Zenon Bistram, prezes PIR mówił o przekroczeniu kwot mlecznych , pracach nad zmianą ustawy o prawie łowieckim oraz przybliżył zebranym wyliczenia dopłat na gospodarstwo z uwzględnieniem nowych zasad płatności.

POWIĄZANE

Pelican Casino - Twoja przystań pełna emocji i korzyści Szukasz miejsca, gdzie m...

W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwrotu poda...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę