aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Z prac Sejmowej Komisji Rolnictwa

26 lipca 2013
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi  24 lipca rozpatrzyła poprawkę zgłoszoną w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o zmianie ustawy o rybactwie śródlądowym Komisja wnosi o odrzucenie poprawki.
Poprawka stanowiła, że za amatorski połów ryb uważa się pozyskiwanie ryb wędką lub kuszą z dopuszczeniem pozyskiwania przynęty przy użyciu podrywki wędkarskiej.


Komisja odrzuciła  też wniosek o odrzucenie informacja Ministrów: Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Skarbu Państwa o sytuacji giełd towarowych i rynków hurtowych w świetle potrzeb rynku rolnego w Polsce - przebieg procesu prywatyzacji, przedstawianej na posiedzeniu w dniu 23 lipca br.

Komisja rozpatrzyła informację Ministrów: Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Zdrowia na temat stanu przygotowań do powołania Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności.
Informację przedstawili: podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia - Igor Radziewicz-Winnicki oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Krystyna Gurbiel.
Projekt założeń projektu ustawy o Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii, mający na celu powołanie skonsolidowanej struktury inspekcyjnej został ujęty w wykazie prac legislacyjnych i pozalegislacyjnych Rady Ministrów pod numerem ZD57. W dniu 15 maja 2013 r. ww. projekt założeń został przekazany do uzgodnień międzyresortowych. Obecnie w resorcie trwa analiza przekazanych w ramach tych uzgodnień uwag przez powołany w dniu 5 lipca 2013 r. przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zarządzeniem nr 12 Zespół do spraw konsolidacji jednostek organizacyjnych sprawujących nadzór w łańcuchu żywnościowym.

Komisja rozpatrzyła informację Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat stanu prac nad pakietem legislacyjnym KE z dnia 6 maja 2013 r. w sprawie bezpieczeństwa żywności.
Informację przedstawiła podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Krystyna Gurbiel.
Pakiet wniosków legislacyjnych Komisji Europejskiej na rzecz zdrowych zwierząt i roślin dla bezpieczniejszego łańcucha żywnościowego zawiera:
- projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie środków ochronnych przeciwko agrofagom roślin (COM(2013)267);
- projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie produkcji i udostępniania na rynku materiału przeznaczonego do reprodukcji roślin (prawo o materiale przeznaczonym do reprodukcji roślin) (COM(2013)262);
- projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zdrowia zwierząt (COM(2013)260);
- projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie kontroli urzędowych i innych czynności urzędowych przeprowadzanych w celu zapewnienia stosowania prawa żywnościowego i paszowego oraz zasad dotyczących zdrowia i dobrostanu zwierząt, zdrowia roślin, materiału przeznaczonego do reprodukcji roślin i środków ochrony roślin, zmieniającego rozporządzenia (WE) nr 999/2001, 1829/2003, 1831/2003, 1/2005, 396/2005, 834/2007, 1099/2009, 1069/2009, 1107/2009, rozporządzenia (UE) nr 1151/2012, [….]/2013 […] oraz dyrektywy 98/58/WE, 1999/74/WE, 2007/43/WE, 2008/119/WE, 2008/120/WE i 2009/128/WE (rozporządzenie w sprawie kontroli urzędowych) (COM(2013)265).
Kolegium Komisarzy przyjęło ww. wnioski w dniu 6 maja 2013 r. Obecnie trwają prace na poziomie Parlamentu Europejskiego i Rady we właściwych grupach roboczych.

Komisja powołała podkomisję nadzwyczajną do spraw monitorowania stanu przygotowań do powstania Inspekcji Bezpieczeństwa Żywnościowego oraz prac nad pakietem legislacyjnym Komisji Europejskiej w sprawie bezpieczeństwa żywności.
Przewodniczącym podkomisji został poseł Leszek Korzeniowski (PO).

Komisja rozpatrzyła informację Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat opracowania nowego systemu oceny materiału siewnego i rozmnożeniowego w UE.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Krystyna Gurbiel poinformowała, że 6 maja br. przyjęto do dalszego procedowania w Parlamencie Europejskim i Radzie nowy pakiet legislacyjny w obszarze zdrowia zwierząt, zdrowia roślin, roślinnego materiału reprodukcyjnego oraz urzędowych kontroli. Nowy system oceny materiału siewnego i rozmnożeniowego w UE zawarty został w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie produkcji i udostępniania na rynku materiału przeznaczonego do reprodukcji roślin. Projekt wniosku konsoliduje i aktualizuje przepisy dotyczące wprowadzania do obrotu materiału przeznaczonego do reprodukcji roślin poprzez uchylenie i zastąpienie przepisów 12 dyrektyw.



POWIĄZANE

25.04.2024 r. odbędzie się protest ostrzegawczy. Zacznie się o godzinie 10.00 i ...

W dzisiejszych czasach, kiedy życie w coraz większym stopniu przenosi się do cyf...

22 kwietnia NCBR ogłosiło nabór wniosków na wspólne projekty naukowców i przedsi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę