aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Z wiatrówką na policję

11 marca 2004

Właściciele broni gładkolufowej o dużej sile rażenia będą ją musieli zarejestrować w komendach miejskich i powiatowych – taki obowiązek nałożyła na nich znowelizowana ustawa o broni i amunicji. Mają na to czas do końca tego roku. Osoby, które w przeszłości kupiły taką broń, a są karane sądownie, będą musiały się jej pozbyć.

 Do końca ubiegłego roku trzeba było rejestrować w policji jedynie te strzelby pneumatyczne, które miały gwintowane lufy. Osoby, które chciały mieć taką broń legalnie musiały przedstawić w komendach zaświadczenia lekarskie potwierdzające dobry stan zdrowia fizycznego i psychicznego, zaświadczenie o niekaralności z Centralnego Rejestru Skazanych oraz rachunek ze sklepu. Producenci broni pneumatycznej szybko wpadli na pomysł produkcji rewolwerów i strzelb pneumatycznych o lufach gładkolufowych. Są to wierne repliki broni ostrej, ale przystosowane do naboi śrutowych. Są wyposażone w laserowe celowniki, lornetki, blokady strzału itp. Mają bardzo duży, bo nawet trzystumetrowy zasięg.
Energia początkowa pocisku z takiej broni gładkolufowej jest porównywalna z energią pocisku wystrzelonego z lufy gwintowanej – mówi podinsp. Andrzej Grudziński, naczelnik wydziału postępowań administracyjnych KWP w Białymstoku. – Można z niej zranić, a nawet zabić człowieka. Dlatego poprzednia ustawa była krytykowana. Wreszcie doczekaliśmy się jej nowelizacji.
Teraz nieważne jest, czy broń ma lufę gładką czy gwintowaną, lecz to, z jaką siłą wyrzuca pocisk. Jeśli jest ona większa niż 17 dżuli, trzeba ją zarejestrować. Zdaniem policji obowiązek ten zmniejszy popyt na tę groźną zabawkę.


POWIĄZANE

Wołodymyr Zełenski- Prezydent Ukrainy, na platformie "X" zwrócil się do rządu po...

Prezydium NSZZ RI Solidarność dnia 9 lutego 2024 ogłosiło 30 dniowy strajk gener...

Indie zaoferowały gwarantowane wsparcie dla cen roślin strączkowych, kukurydzy i...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę