aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Za kwaśne gleby

13 czerwca 2006

Gleby w Polsce są złej jakości. Ponad 60 procent gleb w Polsce jest zakwaszonych. Specjaliści alarmują, że jak tak dalej pójdzie, to będziemy mieli niezdrową żywność i najbardziej zdegradowaną ziemię w Europie.

Pod wpływem unijnych urzędników polskie władze zrezygnowały z realizacji Narodowego Planu Wapnowania Gleb. Teraz trwają starania o jego przywrócenia.

1 maja 2004 roku wycofany został program wapnowania gleb w Polsce. Naciskała na to Unia Europejska, mimo, że takie wspomaganie rolników jest prowadzone w innych krajach europejskich. Na skutki nie trzeba było długo czekać. Mamy dwukrotnie bardziej zakwaszone gleby niż nasi sąsiedzi.

Stąd starania rolników i ich związków o przywrócenie subsydiowania wapnowania ziemi. Rolnicy bez finansowej pomocy państwa sobie nie poradzą. Ich wysiłki wspiera puławski Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa.

Zakwaszenie polskich gleb wynika po części z klimatu, ale i działalności człowieka. Używa się bowiem zbyt dużo nawozów azotowych.

Brak dopłat do wapnowania gleb z Unii Europejskiej sprawił, że w ciągu kilku lat ze 140 kilogramów wapna na hektar, teraz trafia zaledwie 90 kilogramów. Najgorzej jest na lekkich glebach, a takich w kraju jest najwięcej. Na ekologicznym szczycie w Rio de Janeiro Polska na mapie świata zaznaczona była na czerwono. To wynik badania odczynu gleb. Ich nadmierne zakwaszenie przez wiele kojarzyło się z ich skażeniem – między innymi metalami ciężkimi.

(TVP redakcja rolna)

POWIĄZANE

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę