Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Zagrożone pszczoły

12 sierpnia 2003

Groźna pszczela choroba - zgnilec amerykański - zaatakowała pasieki w okolicach Zatora. Wojewoda małopolski uznał już ten teren za zagrożony, zatorskim pszczelarzom nie wolno przewozić i sprzedawać pszczół, a także organizować wystaw.

Zgnilec amerykański to dla pszczelarzy tragedia. Chorują na niego larwy pszczół, co powoduje, że pszczele rodziny się nie rozmnażają. Jeśli w porę nie zostanie wykryty, groźne bakterie mogą się także przedostać do miodu. Niedawno choroba pojawiła się w pasiece pana Jerzego, doświadczonego pszczelarza z Graboszczyc koło Zatora. Korzystając z prasowego ogłoszenia kupiłem 7 rodzin pszczelich od pszczelarza z okolic Katowic. Trzy dni później chciałem je przełożyć do swojej pasieki. W momencie przeglądu zauważyłem, że czerw  jest strasznie czerwony i mały. To wzbudziło moje podejrzenia. Po konsultacjach z kolegą, który ma dużą pasiekę i zna się na rzeczy, było jasne, że to zgnilec amarykański. Inspekcja weterynaryjna z Krakowa to potwierdziła – powiedział "Dziennikowi" pszczelarz z Graboszyc.

Ponieważ chorobę przenoszą pszczoły i zarażone mogły zostać także inne pasieki, wojewoda Małopolski uznał od razu teren Zatora i okolic za obszar zagrożony zgnilcem amerykańskim pszczół. Zakupione niedawno rodziny pszczele już zostały zniszczone. Pan Jerzy spalił wszystkie 20 zarażonych uli, zdezynfekował wapnem teren, na którym się znajdowały.

Niemal na pewno choroba przywieziona została ze Śląska. Od razu zadzwoniłem do osoby, od której kupiłem te rodziny pszczele. Wyparł się, twierdząc, że to moja pasieka jest zarażona. Tymczasem choroba została wykryta na ramkach przywiezionych od niego, a moje ule są zdrowe – tłumaczy pan Jerzy.

O sprawie powiadomiona została katowicka wojewódzka stacja weterynaryjna, która w najbliższym czasie sprawdzi, czy śląski pszczelarz faktycznie posiada zarażone zgnilcem amerykańskim rodziny pszczele.


POWIĄZANE

Rok 2019 ustanowił nowy historyczny rekord w polskim eksporcie przetworzonych pr...

Dyrektor Oddziału Terenowego KOWR w Łodzi pragnie poinformować, że Marszałek Woj...

„Pracuj bezpiecznie z Cynkometem. Bezpieczne wakacje 2020” – takie jest hasło i ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę