Zapinamy pasy, nawet z tyłu!

1 sierpnia 2002

Ostrzegamy! Policjanci będą egzekwować uśpiony przepis o obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa przez podróżujących, także na tylnych siedzeniach. Z tego obowiązku zwalnia tylko orzeczenie lekarskie. Za złamanie tego przepisu grozi mandat - nawet do 500 złotych.

Mandaty od dzisiaj - również te za niezapięte pasy - policja będzie wypisywać już na nowych blankietach. – Nowością jest to, że na nowym blankiecie jest informacja o ilości punktów karnych - powiedział podinspektor Piotr Antoszewski, naczelnik Sekcji Ruchu Drogowego KM Policji w Poznaniu. Teraz więc żaden kierowca nie będzie miał wątpliwości ilu punktów mu brakuje do utraty prawa jazdy.

Obowiązek zapinania pasów przez wszystkich pasażerów został wprowadzony już dawno, ale - według szacunków policji - ponad dwie trzecie kierowców nie każe tego robić przewożonym osobom. – Obowiązek spoczywa na kierowcy. Przepisy zabraniają mu kierowania pojazdem, jeśli pasażerowie nie zapną pasów - mówi sierżant sztabowy Tomasz Kleniewski z Wydziału Ruchu Drogowego KG Policji. 

Policja przypomina: – W sytuacji, gdy pasażer siedzący na tylnym siedzeniu nie ma zapiętych pasów, a samochód jadący z szybkością ok. 80 kilometrów wpada na drzewo, to przez krótką chwilę pasażer waży ponad dwie tony i jest z potężną siłą wyrzucany z samochodu - ostrzega podinspektor Marek Konkolewski z Zarządu Ruchu Drogowego KG Policji.

Tak więc dla własnego bezpieczeństwa, pamiętajmy o zapięciu pasów. Nawet, jeśli siedzimy z tyłu. 


POWIĄZANE

Od jakości kiszonki z kukurydzy, którą jedzą krowy zależy ich zdrowie oraz ilość...

Na wstępie posiedzenia Przewodnicząca obradom Federalna Minister Wyżywienia, Rol...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę