Zbiornik retencyjny w Jeziorsku źle zarządzany

22 lipca 2013
Poniżej prezentujemy stanowisko przedstawicieli środowisk lokalnych uczestniczących dnia 17 lipca 2013 r. w konferencji pt. „Skutki oddziaływania zbiornika przeciwpowodziowego Jeziorsko na Dolinę Warty poniżej zbiornika” , które zostało skierowane do Ministra Środowiska Marcina Korolca

My, samorządowcy gmin nadwarciańskich, wraz ze służbami ochrony przyrody i przyrodniczymi środowiskami naukowymi w imieniu rolników oraz mieszkańców tych terenów żądamy ochrony Doliny Warty przed nienaturalnymi zalewami, które są wynikiem niewłaściwego zarządzania zbiornikiem retencyjnym Jeziorsko.
Zbiornik ten, wybudowany przede wszystkim w celu ochrony przeciwpowodziowej terenów położonych poniżej, obecnie pełni zupełnie inne role. Niewłaściwe zapisy w instrukcji zarządzania zbiornikiem sztywno ustalające okresy jego napełniania i opróżniania, nie uwzględniające aktualnej w danym roku sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej, powodują ogromne straty w rolnictwie, infrastrukturze budowlanej oraz przyrodzie Doliny Warty.
Składamy stanowczy protest przeciwko funkcjonowaniu zbiornika, głównie jako miejsca wypoczynku i rekreacji dla wczasowiczów. Utworzenie w 1998 roku na tym sztucznym zbiorniku ornitologicznego rezerwatu przyrody wydaje się tylko przykrywką dla utrzymywania wysokiego stanu wód, dzięki czemu zbiornik ma dużą taflę wody, potrzebną kajakarzom oraz innym wypoczywającym nad Jeziorskiem.
Z analizy różnych opracowań wynika, że dawne walory rezerwatu – bogactwo ptaków lęgowych – uległy już w znacznym stopniu zanikowi. Obecnie zbiornik ten to przede wszystkim ostoja ptaków ważna dla awifauny przelotnej, dla której poziom wody w zbiorniku jest mało istotny. Ograniczanie naturalnych wiosennych zalewów w dolinie w latach suchych oraz utrzymywanie sztywnego, wysokiego i nienaruszalnego poziomu piętrzenia wody w okresie wiosenno-letnim, usprawiedliwiane koniecznością ochrony lęgów ptasich na zbiorniku, odbywa się kosztem degradacji przyrody w Dolinie Warty poniżej tamy zbiornika - na wielokrotnie większym i przyrodniczo cenniejszym obszarze.
Jak wynika z wieloletnich doświadczeń oraz opracowań, obecny reżim hydrologiczny Warty wynikający z zarządzania wodą na Jeziorsku jest błędny z przyrodniczego, społecznego i ekonomicznego punktu widzenia.
Żądamy zmiany instrukcji i pozwolenia wodno-prawnego w kierunku przywrócenia naturalnej, przyjaznej dla przyrody i społeczeństwa rytmiki przepływu wód Warty oraz odpowiedzi na pytanie, kto pokryje nasze straty wynikłe z niewłaściwej gospodarki wodnej na Zbiorniku Jeziorsko.


POWIĄZANE

7 listopada w Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego odbyła si...

Aplikacja mobilna Banku podczas otwierania rachunku potwierdzi tożsamość Klienta...

Panie, które były członkami OFE mają przeliczane emerytury. Wprawdzie każda z ko...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę