aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zboża na opał a łańcuch do kontroli?

4 września 2009
Powstanie międzyresortowego zespołu do spraw monitorowania działań podmiotów w całym łańcuchu żywnościowym zapowiedział 3 września br. na konferencji prasowej minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki. I nie będzie, jak tu i ówdzie się rozgłasza kontroli cen tylko obserwacja i porównywanie cen i wyciąganie wniosków, choć już dziś gołym okiem widać, że np. jedne mleczarnie płaca dostawcom 1,40 zł za kilogram mleka a inne 50-60 gr.

Przed konferencją minister spotkał się z przedstawicielami Krajowego Forum Zbożowego a rozmowy dotyczyły omówienia sytuacji na rynku zbożowym. I Działacze "zbożowi" i minister opowiadają

się za zwiększeniem zużycia zbóż na cele energetyczne, w tym na przeróbkę ziarna na bioetanol i na cele opałowe w elektrowniach i elektrociepłowniach! Dziś wspólnie przyznają, że gdyby decyzje w tej sprawie przeznaczenia większych partii zbóż na cele energetyczne zapadły wcześniej sytuacja na rynku byłaby inna.

Minister poinformował także o już podjętych przez niego działaniach. W skierowanym do Komisji Europejskiej wniosku zwrócił się o przyspieszenie terminu interwencji na tym rynku, o wstrzymanie do tego czasu importu zbóż na teren Wspólnoty oraz o ułatwienia dla tych państw Unii Europejskiej, które mają utrudniony dostęp do portów morskich.

Marek Sawicki poinformował również, że ze względu na aktualną sytuację i bardzo niskie ceny na zboża przyspieszeniu ulegnie wypłata płatności w ramach ONW. Zgodnie z decyzją ma to nastąpić w połowie października. Jednocześnie minister stwierdził, że wypłaty płatności bezpośrednich nastąpią w ustawowym terminie od 1 grudnia br. a w związku z ubiegłorocznymi doświadczeniami i mając na uwadze dobre informatyczne przygotowanie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest nadzieja, że jeszcze w grudniu 60% rolników otrzyma należne im płatności.

Okazuje się jednak, iż decyzja o spalaniu zboża w kotłach nie jest taka łatwa i prosta, bowiem tu i ówdzie zgłaszany jest problem braku certyfikatu na zboża do celów energetycznych. Minister zapowiedział, że wystąpi najpóźniej 4 września do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki ze stosownym wnioskiem. Działacze "zbożowi" zobowiązali ministra, abym na forum rządu przyspieszył działania na rzecz rozwoju w Polsce budowę biogazowi i zwiększył produkcję tzw. energii odnawialnej.

Na marginesie Marek Sawicki zwracał uwagę, że jeśli w minionym okresie energetykom przeszkadzała jakoby duża - a w istocie śladowa - zwartość chloru w zbożu i słomie, która miała szkodliwy wpływ na kotły grzewcze, to teraz, gdy energetykom brakuje trocin chlor ze słomy nie przeszkadza. Swój interes w biopaliwach widzą tez koncerny zagraniczne. Jedne chcą budować takie instalacje dla dużych a inne dla małych i średnich gospodarstw i to cieszy. Chodzi teraz o to, by nie sięgano tylko po wsparcie jednego resortu - rolnictwa - pieniądze na te cele powinny się znaleźć takie w innych działach i pochodzić z różnych źródeł. Podobnie rzecz ma się z bankami. Niech banki dogadują się z producentami zbóż tak jak dogadują się z przetwórcami owoców i warzyw - bez pośrednictwa i udziału ministra rolnictwa. Czy tak się stanie - czas pokaże. Dziś już wiadomo, że drugie "zbożowe spotkanie" zaplanowano na pierwszą połowę listopada br. A co do zapowiedzianego protestu pod gmachem ministerstwa - decyzji NSZZ RI jeszcze nie podjął, ale minister już wyciąga rękę i chce rozmawiać, tak jak wczoraj z działaczami "zbożowymi.

POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę