Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych wzięła udział w webinarium zorganizowanym przez Europejską Federację Lekarzy Weterynarii (FVE), poświęconym aktualnym zagrożeniom związanym z pryszczycą oraz strategiom walki z tą niebezpieczną chorobą zakaźną zwierząt. Spotkanie odbyło się w odpowiedzi na niedawne ogniska pryszczycy w Europie i zgromadziło czołowych ekspertów z kontynentu.
Webinarium moderowała Wiceprezes FVE, Jane Clark, a wśród prelegentów znaleźli się uznani specjaliści w zakresie zdrowia zwierząt i bioasekuracji. Profesor dr Carola Sauter-Louis z Instytutu Friedricha Loefflera (FLI) przedstawiła szczegółową analizę wybuchu pryszczycy, który miał miejsce w Niemczech w styczniu 2025 r. Ekspertka omówiła przebieg badań terenowych, zastosowaną diagnostykę laboratoryjną oraz kluczowe działania podjęte w ramach skoordynowanej reakcji na sytuację kryzysową.
Polly Compston z Europejskiej Komisji ds. Pryszczycy (EuFMD) skupiła się na aspektach międzynarodowej współpracy w zakresie zapobiegania i zarządzania chorobami zakaźnymi. Podkreśliła znaczenie szybkiej wymiany informacji, wspólnych procedur reagowania i wyzwań, z jakimi mierzą się państwa członkowskie UE w kontekście zagrożeń epizootycznych.
Cenne doświadczenia z praktyki terenowej przedstawił również Martin Chudý, Główny Lekarz Weterynarii Republiki Słowackiej. W swojej prezentacji odniósł się do aktualnych działań podejmowanych na Słowacji w walce z wirusem, dzieląc się wnioskami z prowadzonego nadzoru, działań prewencyjnych i współpracy międzynarodowej.
Webinarium zakończyło się aktywną sesją pytań i odpowiedzi, w której uczestnicy mieli okazję wymienić się doświadczeniami i wątpliwościami. Spotkanie było ważnym głosem w dyskusji o konieczności utrzymania wysokiego poziomu czujności i gotowości służb weterynaryjnych w całej Europie.
W webinarze wzięli udział przedstawiciele polskich organizacji reprezentujących sektory hodowlane oraz eksperci FBZPR. Zwracano uwagę, że w obliczu ostatnich przypadków pryszczycy w Europie konieczne jest przygotowanie się na każdą ewentualność. Wskazano, że ognisko tej choroby w Polsce mogłoby spowodować natychmiastową blokadę eksportu, co stanowiłoby poważne zagrożenie dla sektora wołowiny. Podkreślano znaczenie szybkiego i zdecydowanego działania ze strony Ministerstwa Rolnictwa oraz służb weterynaryjnych, a także potrzebę stworzenia odpowiednich procedur kryzysowych – mimo że wszyscy mają nadzieję, iż nigdy nie będzie konieczności ich wdrażania.
Zaznaczono również, że pryszczyca to jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla sektora hodowlanego, a jej pojawienie się w Polsce mogłoby mieć dramatyczne skutki dla całego łańcucha dostaw. W związku z tym szczególną rolę odgrywa edukacja i wymiana wiedzy – zarówno wśród hodowców, jak i przetwórców. Eksperci FBZPR podkreślali, że tylko dzięki świadomości i współpracy możliwe jest skuteczne zabezpieczenie gospodarstw oraz zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego kraju.
FBZPR konsekwentnie wspiera działania mające na celu ochronę zdrowia zwierząt hodowlanych i bezpieczeństwa produkcji rolnej w Polsce. Udział w międzynarodowych wydarzeniach eksperckich to istotny element współpracy na rzecz wspólnego reagowania na zagrożenia epizootyczne.
oprac, e-red, ppr.pl