Adama_AgilTrinity_15.08.2020
GUS_230920_750x100_stat

Alfa Romeo partnerem 14. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

31 lipca 2020
Alfa Romeo partnerem 14. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

W najbliższą sobotę rozpocznie się 14. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi – interdyscyplinarne wydarzenie kulturalne łączące film z literaturą, muzyką i sztukami wizualnymi, które od lat przyciąga do Kazimierza Dolnego i Janowca nad Wisłą koneserów kina i sztuki. I choć tegoroczna edycja ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną przyjmie formę hybrydową, program filmowy i wydarzeń towarzyszących obfituje w liczne pokazy premier, ważnych filmów minionego roku i obrazów, które miały kluczowe znaczenie dla rozwoju świata kinematografii. Podobnie jak w zeszłym roku, wydarzeniu patronuje włoska marka Alfa Romeo z Grupy FCA, celebrująca w tym roku 110. jubileusz swojego istnienia.

Przed nami półtoratygodniowe święto filmu i sztuki – projekt, który odwraca się od masowego kina, oferując w zamian możliwość poznania cennych filmów polskich i zagranicznych, które stanowią punkt odniesienia dla pozostałych prezentacji – spektakli teatralnych, wystaw i koncertów oraz bardziej i mniej formalnych spotkań odbiorców z artystami, mistrzami i debiutantami kinematografii. Festiwal pozwala poszerzyć wiedzę na temat sztuki filmowej, a program jest tak budowany, by widz miał szansę po obejrzeniu filmu dowiedzieć się czegoś więcej o jego kontekście historycznym, kulturowym, literackim czy plastycznym.

Ze względu na sytuację związaną z epidemią Covid-19 tegoroczny festiwal jest realizowany w wersji hybrydowej, gdzie większość projekcji odbędzie się on-line. W Kazimierzu Dolnym są zaplanowane spotkania z twórcami, tam też będzie się znajdowało studio festiwalowe, z którego relacje reportażowe będą przekazywane w streamingu na stronie www.dwabrzegi.pl i w mediach społecznościowych. Z myślą o amatorach dużego ekranu i niepowtarzalnej atmosfery, organizatorzy przygotowali również kino plenerowe na Zamku w Kazimierzu Dolnym. Projekcie będą się tam odbywać każdego festiwalowego wieczoru o godz. 21.00.

W trakcie 110-letniej historii marki losy Alfa Romeo wielokrotnie splatały się z kinem, a legendarne samochody z lombardzkiej fabryki występowały u boku najznamienitszych gwiazd filmowych. Jak wspomina Adam Torbicki z Klubu Klasycznej Alfy na stronie www.dwabrzegi.pl, Brigitte Bardot musiała konkurować z czerwoną Alfą Spider 2600 w nakręconej w 1963 roku „Pogardzie” Jean-Luca Godarda. „Pędził Giuliettą Sprint Veloce Michel Piccoli po swe przeznaczenie w filmie „Okruchy Życia”. Rozbił Giuliettę Spider Szakal, zmierzając do Paryża, by zabić Generała DeGaulla. Czerwona Duetto Dustina Hoffmana w „Absolwencie” stała się kultowa. To w kinie światowym – a cóż dopiero mówić o włoskim – przytacza Adam Torbicki. I wymienia dalej: „Elio Petri, bohater retrospektywy reżyserskiej na tegorocznych Dwóch Brzegach szczególnie sobie Alfy upodobał. W otwierającym retrospektywę „Todo Modo” za kierownicami pościgowych Giulli widzimy Carabinieri, a w „Każdemu swoje” jeździ nią sycylijska mafia. W najsłynniejszym filmie Petri – „Śledztwo w sprawie obywatela poza wszelkim podejrzeniem”, za który otrzymał w 1970 roku Oskara, główny bohater grany przez Gian Maria Volonte nie rozstaje się ze wspaniałą sportową GT Bertone”.

Historyczne modele Alfa Romeo będzie można obejrzeć w niedzielę, 2 sierpnia, o godz. 11.00 na Dużym Rynku Kazimierza Dolnego, skąd ruszą defiladą do Hotelu Kazimierzówka nad Kazimierzowskim Zamkiem. W kolumnie pojadą 2-litrowa Giulia Super z 1968 roku, Giulia 1300 Super FIA z 1600-centymetrową jednostką napędową z 1972 roku i o pięć lat młodsza Giulia Nuova Super 1.6, pochodzący z 1988 roku Spider Quadrifoglio z 2-litrowym silnikiem, Alfy Romeo GT: 1600 Junior z 1973 roku i o rok młodsza 1300 Junior oraz 16-letnia 155 Q4 2000 Turbo. Na rynku zagości również ekspozycja najnowszych modeli – zobaczymy piękną Giulię oraz Stelvio, zdobywcę tytułu najszybszego SUV-a świata.

„Niezwykle cenimy sobie dotychczasową współpracę z Grupą FCA i cieszymy się, że mimo trudnej sytuacji spowodowanej skutkami pandemii Covid-19 będziemy razem obecni na 14. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi” – podsumowują współpracę organizatorzy wydarzenia.

Program 14. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi jest dostępny na stronach:

http://stowarzyszenie.dwabrzegi.pl

www.dwabrzegi.pl

www.facebook.com/FestiwalDwaBrzegi

www.facebook.com/GlosDwubrzeza

www.twitter.com/DwaBrzegi

www.instagram.com/dwabrzegi

 

Biuro prasowe Fiat Chrysler Automobiles


POWIĄZANE

Gotuję, nie marnuję - Auchan Retail Polska zostało partnerem Śniadania zero wast...

Strategicznym celem rozwoju brazylijskich przedsiębiorstw drobiarskich jest prod...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę