aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Allianz Trade gwarantem Grupy Żabka w zakupie zielonej energii

30 października 2023
Allianz Trade gwarantem Grupy Żabka  w zakupie zielonej energii

Allianz Trade uczestniczy jako gwarant w procesie długoterminowego zakupu odnawialnej energii elektrycznej przez Żabka Polska od Grupy Qair w ramach kontraktu Power Purchase Agreement (PPA).

Allianz Trade jest pierwszym w Polsce ubezpieczycielem należności, który wystawił gwarancje w ramach zabezpieczenia wirtualnego kontraktu na zakup energii PPA (Power Purchase Agreement)[1] przez Grupę Żabka. Beneficjentami gwarancji są spółki z Grupy Qair – niezależnego producenta energii odnawialnej. Wystawione przez Allianz Trade gwarancje mają na celu zabezpieczenie finansowego rozliczenia sprzedaży energii odnawialnej, pochodzącej z parku wiatrowego oraz wielkoskalowej farmy fotowoltaicznej.

- Energia zawsze była kluczowym czynnikiem dla biznesu, a w obecnym kontekście jest to jeszcze bardziej aktualne stwierdzenie. Gwarantując umowy jej rozliczenia w formie PPA, Allianz Trade wspiera stabilne i bezpieczne dostawy energii dla firm. Naszą dumę z bycia częścią tego porozumienia zwiększa fakt, iż wiąże się ono z bezpośrednim dostępem do odnawialnych źródeł energii, które odgrywają coraz większą rolę w operacyjnym funkcjonowaniu firm – mówi Andrzej Puta, Dyrektor Biura Gwarancji Ubezpieczeniowych w Allianz Trade Polska.

Gwarantowany przez Allianz Trade kontrakt PPA na odbiór energii odnawialnej wzmacnia realizację przyjętego przez Grupę Żabka Polska procesu dekarbonizacji, będącego elementem Strategii Odpowiedzialności ESG. Filar Zielona Planeta przewiduje redukcję o 25% emisji w zakresie 1 i 2 do końca 2026 roku oraz obniżenie intensywności emisji sklepów o 70%, włączając w to wykorzystanie zielonej energii w sieci franczyzowej – uważa Paweł Próchniewicz, Dyrektor Skarbu w Grupie Żabka.

 Grupa Żabka zarządza największą w Polsce siecią prawie 10 000 sklepów convenience prowadzonych przez ponad 8,6 tys. franczyzobiorców, w których codzienne zakupy robi blisko 3 mln klientów. Firma należy do zarejestrowanej w Luksemburgu spółki private equity CVC Capital Partners.

 Grupa Qair jest niezależnym producentem energii odnawialnej. Opracowuje, finansuje, buduje oraz obsługuje projekty związane z produkcją i magazynowaniem energii słonecznej, lądowej i morskiej energii wiatrowej, energii wodnej, przetwarzania odpadów na energię oraz ekologicznego wodoru. Grupa posiada ponad 1 GW mocy w eksploatacji  w budowie. Rozwija portfolio o mocy 30 GW w 20 krajach zlokalizowanych w Europie, Ameryce Łacińskiej i Afryce.

Qair Polska posiada portfel aktywów wiatrowych i fotowoltaicznych obejmujący: 368 MW projektów w pełni operacyjnych oraz ponad 2,5 GW we wczesnej fazie rozwoju. Qair Polska oferuje sprzedaż energii dużym podmiotom gospodarczym w ramach długoletnich umów cPPA.[1] Umowa zakupu energii elektrycznej PPA (Power Purchase Agreement) - umowa zakupu odnawialnej energii elektrycznej bezpośrednio od producenta energii, w której odbiorcą może być osoba fizyczna lub prawna

e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

Duńscy rolnicy są zaniepokojeni planami nałożenia podatku od emisji dwutlenku wę...

Oceniając coraz bardziej dramatyczne wydarzenia na granicy Polsko-Ukraińskiej i ...

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”stan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę