Adama_poleposition_15.03_30.04

Amerykańskie kurczaki popularne na Kubie

29 września 2020
Amerykańskie kurczaki popularne na Kubie

Stany Zjednoczone zwiększyły sprzedaż eksportową mięsa kurcząt na Kubę aż o 132 proc. w lipcu tego roku w porównaniu do poprzedniego miesiąca – podaje USDA. Wartościowo eksport był jeszcze o kilka punktów procentowych wyższy (+136 proc.). Stany Zjednoczone są największym dostawcą kurczaków na rynek kubański, a na drugim miejscu są Brazylijczycy, którzy także wzmocnili sprzedaż na Kubie.

Amerykanie twierdzą, że twarde dane rynkowe z ostatnich 20 lat wskazują, że w roku 2019 wypracowano najwyższe wartości w wysyłkach mięsa kurcząt z USA na Kubę. W latach 2000 - 2019 amerykańskie firmy ulokowały na kubańskim rynku w sumie 2,3 miliona ton kurcząt o wartości blisko dwóch miliardów dolarów. Ciekawostką jest, że cena kilograma amerykańskiego kurczaka na kubańskim rynku to 0,82 USD w lipcu vs. 0,81 USD w czerwcu.

Amerykańscy analitycy podają, że osiągnięte ceny w miesiącach letnich pozostają znacznie poniżej maksimów notowanych w lutym – przed pandemią – czyli 0,96 USD za kilogram. Kurczak jest jednym z najbardziej poszukiwanych towarów przez Kubańczyków w ostatnim czasie.

Obserwując sytuację na rynkach międzynarodowych zwróciliśmy uwagę na relacje handlowe pomiędzy USA a Kubą, ponieważ od 2019 roku widać zwiększenie zainteresowania importem mięsa drobiowego przez Kubańczyków także z krajów unijnych. W 2018 roku wywóz drobiu na Kubę z UE wyniósł 8,7 tys. ton, w 2019 roku już 36,9 tys. ton, a po lipcu 2020 roku mamy już 23,3 tys. ton, co oznacza wzrost sprzedaży o blisko 80 proc. r/r. Również polskie firmy upatrują dla siebie szans w eksporcie na rynek Kuby.

źródło: KIDIP


POWIĄZANE

15 kwietnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła przyjmo...

W związku z wnioskiem zgłoszonym na VII Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych...

Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości ogłosiła XX edycję Programu Stypendiów Po...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę