Amerykańskie kurczaki popularne na Kubie

29 września 2020
Amerykańskie kurczaki popularne na Kubie

Stany Zjednoczone zwiększyły sprzedaż eksportową mięsa kurcząt na Kubę aż o 132 proc. w lipcu tego roku w porównaniu do poprzedniego miesiąca – podaje USDA. Wartościowo eksport był jeszcze o kilka punktów procentowych wyższy (+136 proc.). Stany Zjednoczone są największym dostawcą kurczaków na rynek kubański, a na drugim miejscu są Brazylijczycy, którzy także wzmocnili sprzedaż na Kubie.

Amerykanie twierdzą, że twarde dane rynkowe z ostatnich 20 lat wskazują, że w roku 2019 wypracowano najwyższe wartości w wysyłkach mięsa kurcząt z USA na Kubę. W latach 2000 - 2019 amerykańskie firmy ulokowały na kubańskim rynku w sumie 2,3 miliona ton kurcząt o wartości blisko dwóch miliardów dolarów. Ciekawostką jest, że cena kilograma amerykańskiego kurczaka na kubańskim rynku to 0,82 USD w lipcu vs. 0,81 USD w czerwcu.

Amerykańscy analitycy podają, że osiągnięte ceny w miesiącach letnich pozostają znacznie poniżej maksimów notowanych w lutym – przed pandemią – czyli 0,96 USD za kilogram. Kurczak jest jednym z najbardziej poszukiwanych towarów przez Kubańczyków w ostatnim czasie.

Obserwując sytuację na rynkach międzynarodowych zwróciliśmy uwagę na relacje handlowe pomiędzy USA a Kubą, ponieważ od 2019 roku widać zwiększenie zainteresowania importem mięsa drobiowego przez Kubańczyków także z krajów unijnych. W 2018 roku wywóz drobiu na Kubę z UE wyniósł 8,7 tys. ton, w 2019 roku już 36,9 tys. ton, a po lipcu 2020 roku mamy już 23,3 tys. ton, co oznacza wzrost sprzedaży o blisko 80 proc. r/r. Również polskie firmy upatrują dla siebie szans w eksporcie na rynek Kuby.

źródło: KIDIP


POWIĄZANE

Zmiana dyrektywy w sprawie zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin(SU -...

22 czerwca 2022r. Komisja Europejska przyjęła pionierskie wnioski mające na celu...

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się spotkanie konsultacyjne wicep...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę