aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Andrzej Duda uchylił w Chinach drzwi do współpracy.

2 lipca 2024
Andrzej Duda uchylił w Chinach drzwi do współpracy.

fot, Grzegorz Jakubowski, KPRP

Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się w Wielkim Pałacu Ludowym w Pekinie z Przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem. Rozmowy obu przywódców trwały ponad cztery godziny, a w ich obecności zostało podpisanych kilka dwustronnych porozumień. – Ta wizyta jest dla mnie bardzo ważna także w znaczeniu symbolicznym – budowania relacji pomiędzy Polską a Chinami – akcentował Andrzej Duda.

– Po rozmowie ze mną Prezydent Xi Jinping zadeklarował, że Polacy będą mieli ruch bezwizowy do Chin – każdy, kto będzie chciał przyjechać na czas do 15 dni, a więc przede wszystkim w celach turystycznych czy gospodarczych, biznesowych będzie mógł to zrobić bez wiz – poinformował Andrzej Duda podczas briefingu dla mediów.

Te procedury już zostały w tej chwili uruchomione, więc możemy się spodziewać, że w najbliższych dniach ten ruch bezwizowy stanie się faktem. Tak się tutaj zwykle w praktyce dzieje po takiej jednoznacznej deklaracji złożonej przez Prezydenta Xi Jinpinga – zapowiedział.

Prezydent zwrócił uwagę, że zawarte porozumienia dwustronne dotyczące eksportu polskiej żywności do Chin są chyba „największymi w historii”. – Do końca roku będziemy mieli regionalizację, jeśli chodzi o możliwość sprzedaży drobiu – podkreślił. 

Andrzej Duda zaznaczył, że obecna wizyta przyczynia się do dalszego budowania relacji pomiędzy Polską a Chinami. – Mam nadzieję, że te relacje będą budowane także i w przyszłości. Panie Prezydencie, mam nadzieję, że one będą zawsze oparte na wspólnych ideałach – zwrócił się do Xi Jinpinga, przypominając, że nasze kraje obchodzą w tym roku 75–lecie nawiązania oficjalnych stosunków.

To są dobre relacje dyplomatyczne, dobre relacje polityczne, dobre relacje międzyludzkie, oparte na wzajemnym szacunku. One zawsze takie były, są i mam nadzieję, że takie zawsze będą – akcentował Prezydent. 

Cieszę się ogromnie, że także i dzięki temu – co jest dla mnie wielkim zaszczytem – że Pan Prezydent nazywa mnie przyjacielem, mogę się przyczyniać do budowania tych relacji – podkreślił Andrzej Duda.

W obecności Prezydenta RP i Przewodniczącego ChRL podpisano pięć porozumień dwustronnych. 

Wśród podpisanych dokumentów znalazło się ważne porozumienie w sprawie planu pracy w zakresie wyznaczania stref i regionalizacji w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) – zakładające, że jedno ognisko HPAI nie wyłączy z eksportu całego polskiego rynku drobiarskiego. 

Podpisano także porozumienia w sprawie promowania dwustronnej współpracy w handlu oraz w sprawie promowania dwukierunkowej współpracy inwestycyjnej, a także w sprawie wymagań w zakresie inspekcji i kwarantanny fasoli eksportowanej z Polski do Chin i w sprawie opracowania słownika chińsko–polskiego i polsko–chińskiego.

Prezydent wskazywał na bardzo ważne zawarte dziś porozumienia dotyczące eksportu polskiej żywności do Chin, otwierające w wysokim stopniu rynek chiński dla polskiego rolnictwa. – Co najważniejsze, do końca roku będziemy mieli tzw. regionalizację, jeżeli chodzi o możliwość sprzedaży drobiu w Chinach i to jest dla naszych producentów drobiu, a jesteśmy potęgą drobiarską w skali Europy, informacja bardzo ważna – podkreślił.

Polska będzie czwartym krajem świata, wobec którego Chiny zastosują regionalizację HPAI.

Zachęcam wszystkich, żeby zainteresować się możliwościami eksportowymi do Chin, bo spektrum tych możliwości od tego momentu jest szerokie – powiedział Prezydent.

oprac, e-mk,ppr.pl na podst źródło: KPRP


POWIĄZANE

Firma Osadkowski jest znana przede wszystkim ze swojej logistyki, a w ostatnim c...

W połowie lipca ceny paliw na stacjach spadają, dzięki temu mniej płacimy za wak...

Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki Ogromn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę