dnikukurydzy_210818
Agrolok_60918

Anglia – wirus H5N6 u ptaków dzikich

16 stycznia 2018
Anglia – wirus H5N6 u ptaków dzikich

W ostatnich dniach  pojawiły się informacje, że w hrabstwie Dorset w Anglii znaleziono 17 ptaków dzikich zarażonych wirusem. Jest to pierwszy przypadek HPAI w Wielkiej Brytanii podczas tegorocznej zimy. W ramach przeprowadzonych badań laboratoryjnych  zidentyfikowano wirusa o wysokiej zjadliwości podtypu H5N6. W opinii specjalistów, jest on blisko spokrewniony z obecnym od kilku miesięcy u ptaków dzikich w Europie podtypem H5N6, który odkryto u dzikiego ptactwa w  Holandii, Szwajcarii i Niemczech.

Miejscowe władze podjęły decyzje o wprowadzeniu lokalnych środków zapobiegawczych i apelują o konsekwentne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa biologicznego w chowie drobiu.

Przypomnijmy, że w Europie   ostatnie zakażenia  wirusem o wysokiej zjadliwości w komercyjnych gospodarstwach zgłaszane były na początku grudnia przez Holandię i Włochy. Natomiast we Francji w grudniu pojawił się wirus o niskiej zjadliwości dwóch podtypów H2N3 i H5N2.

Dobrą informacją jest fakt, że we Włoszech od ponad miesiąca nie odkryto nowych ognisk HPAI.  Od początku stycznia do 11 grudnia 2017 roku we włoskich gospodarstwach potwierdzono 83 ogniska choroby.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Polskie rolnictwo musi się oprzeć na innowacyjności i ma to być nie tylko mechan...

Amerykański Sekretarz do spraw Rolnictwa, Sonny Perdue wspólnie z szefem ameryka...

Około 10 tys. wniosków o przyznanie pomocy na dostosowanie gospodarstw do wymogó...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę