aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Anna Gembicka, przyjechała do Medyki

29 listopada 2023
Anna Gembicka, przyjechała do Medyki

fot MRiRW

Ministerstwo rolnictwa pinformowało, że wczoraj późnym wieczorem, na rozmowy z protestującymi w Medyce rolnikami przyjechała delegacja Kierownictwa resortu rolnictwa. W rozmowach, obok szefowej resortu rolnictwa uczestniczył sekretarz stanu Janusz Kowalski.

Minister Anna Gembicka przypomniała, że prowadzone w Szczecinie rozmowy nie były incydentalne.

– To się przerodziło w stałą pracę nad pewnymi rozwiązaniami systemowymi. Dziś, zdajemy sobie z tego sprawę, że najistotniejsze są dla państwa rozwiązania doraźne – zwróciła uwagę minister Anna Gembicka.

Szefowa resortu rolnictwa uważa przy tym, że ten dialog należy kontynuować również w formie dalszej pracy w wypracowaniu rozwiązań systemowych, aby wzmocnić polskie rolnictwo także w kontekście konkurencji z Ukrainą.

Postulaty rolników

Protestujący na przejściu granicznym rolnicy zgłosili trzy postulaty: dopłat do skupu kukurydzy, utrzymania podatku rolniczego na tegorocznym poziomie oraz kontunuowania kredytów płynnościowych.

– Będziemy o tych sprawach rozmawiać, postulat po postulacie – zapewniła minister Anna Gembicka przed rozpoczęciem spotkania.

Podsumowanie rozmów

Wiemy, że sytuacja tutaj na granicy jest trudna, ale wiemy też, że sytuacja wywołana agresją Rosji na Ukrainę jest bardzo trudna i niestety też wywołana nieodpowiedzialną polityką Unii Europejskiej – podkreśliła minister Anna Gembicka.

Zwróciła  przy tym uwagę na brak dostrzegania przez Wspólnotę Europejską problemów Polski i krajów przyfrontowych.

Szefowa resortu rolnictwa podkreśliła, że dyskusja dotyczyła zarówno rozwiązań unijnych jak i krajowych.

Odniosła się także do zgłoszonych przez rolników postulatów, podkreślając przy tym, że zaproponowane rozwiązania wymagają jeszcze doprecyzowania.

Propozycje rozwiązań

Odnośnie pierwszego z postulatów proponujemy dopłaty do kukurydzy na poziomie 1000 zł/ha – poinformowała minister Anna Gembicka.

Drugi postulat dotyczył przedłużenia udzielania kredytów płynnościowych o oprocentowaniu 2 proc.

Złożone wnioski praktycznie wyczerpały już całą pulę wynoszącą 10 mld złotych i w związku tym będziemy chcieli zwiększyć tę całą pulę akcji kredytowej o kolejne 2,5 mld złotych – powiedziała szefowa resortu rolnictwa.

Widzimy, że jest to dobry mechanizm, który się sprawdza i jest nim zainteresowanych bardzo wielu rolników – dodała minister.

Rozumiemy samorządy, ale jeszcze bardziej rozumiemy rolników, dlatego będziemy pracować z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, aby wypracować taki mechanizm, który będzie z jednej strony chronił rolników, a z drugiej strony nie spowoduje uszczerbku dla gmin – zapewniła minister Anna Gembicka odnosząc się do trzeciego ze zgłoszonych postulatów.

Szefowa resortu rolnictwa poinformowała ponadto, że wystąpiła do unijnego komisarza ds. handlu Valdisa Dombrovskisa o spotkanie z udziałem protestujących rolników i transportowców.

oprac e-mk,ppr.pl


POWIĄZANE

Komisarz Rolnictwa UE Janusz Wojciechowski przekazał, że na najbliższym i ostatn...

Do końca lipca br. rzemieślniczy Browar PINTA planuje uruchomić nową linię do pu...

Skuteczne ograniczenie ilości odpadów i zwiększenie recyklingu wymaga wcześniejs...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę