aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Anna Gembicka zastąpiła Roberta Telusa

28 listopada 2023
Anna Gembicka zastąpiła Roberta Telusa

Prezydent RP Andrzej Duda, na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, powołał dziś na urząd Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Annę Gembicką. 

Bezpośrednio po uroczystości w Pałacu Prezydenckim nastąpiło przekazanie urzędu przez dotychczasowego ministra Roberta Telusa nowej minister Annie Gembickiej.

Nowa szefowa resortu rolnictwa

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka była ostatnio w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi sekretarzem stanu i pełnomocnikiem rządu ds. lokalnych inicjatyw społecznych.

Stanowisko sekretarza stanu w MRiRW zajmowała od października 2020 r.

Czas urzędowania ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa był okresem ciężkiej i często trudnej pracy. Sytuację na rynkach rolnych, szczególnie na rynku zbożowym, komplikowała wojna w Ukrainie.

Telus Robert Minister Rolnictwa

luczowym działaniem resortu rolnictwa było ustabilizowanie rynku zbóż i zachęcenie rolników do sprzedaży zboża, zalegającego w magazynach przy spadających cenach światowych. Założeniem było upłynnienie ok. 4 mln ton nadwyżki zboża zalegającego w spichlerzach rolników. Pomimo niskich cen skupu, ale przy oferowanych dopłatach do zbóż – cel ten został osiągnięty, a obecnie nie mamy nadwyżek zboża. Oferowane dopłaty spowodowały, że rolnicy w ciągu 4 miesięcy pozbyli się swoich zapasów przed kolejnymi żniwami.

Porozumienie w Szczecinie – dialog z rolnikami

Już w pierwszym tygodniu urzędowania minister Robert Telus udał się do protestujących w Szczecinie rolników, aby wysłuchać ich postulatów. Wśród nich byli przedstawiciele rożnych ugrupowań rolniczych, m.in. Solidarność Rolników Indywidualnych. Minister wierzył, że uda mu się doprowadzić do pogodzenia interesów strony społecznej i strony rządowej. Spotkania z rolnikami w Szczecinie zaowocowały dużym sukcesem – 27 kwietnia 2023 r. rolnicy zawiesili strajk i zostało podpisane Porozumienie w Szczecinie.

15 miliardów pomocy dla rolnictwa

Na podstawie Porozumienia Szczecińskiego wypracowany został Pakiet pomocy finansowej dla rolników. 15 miliardów złotych z budżetu kraju to historyczna pomoc dla sektora rolniczego.

Podjęte, realne działania wsparcia weszły już w większości życie i na kontach rolników pojawiły się już wyczekiwane środki finansowe.

Lista zadań, które udało się wspólnie wypracować, zawiera:

 • Dopłaty do sprzedanej pszenicy  osiągnęły historyczny poziom 3025 zł na hektar, co w przeliczeniu daje ok. 550 zł dopłaty do tony sprzedanej pszenicy.
 • Stawki dopłat do zbóż sprzedanych od 1 grudnia 2022 r. wzrosły o ok. 100 proc.
 • Dopłaty przysługiwały do pierwszych 300 hektarów, niezależnie od wielkości gospodarstwa.
 • Dopłaty dla pozostałych zbóż, tj. jęczmienia, pszenżyta, żyta, owsa, mieszanki zbożowej, kukurydzy oraz rzepaku i rzepiku – wartość tej pomocy mieści się w przedziale od 700 zł/1 ha do 1750 zł/1 ha.
 • Dopłaty do nawozów: Polska jest jedynym krajem w UE, który zastosował dopłaty do nawozów. W 2023 r. rząd ponownie przeznaczy na ten cel 4,7 mld zł, jest to dopłata w kwocie 500 zł do 1 ha.
 • Dopłaty do paliwa rolniczego: Zwrot 2 zł do 1 litra zakupionego oleju napędowego. To wzrost o 100 proc. w stosunku do 2022 r., kiedy kwota zwrotu wynosiła 1 zł.
 • Dodatek sołecki: 300 zł miesięcznie dla sołtysa, który pełnił funkcję co najmniej dwie kadencje, przez 8 lat. Wysokość będzie corocznie waloryzowana.
 • Uproszczenie ekoschematów dla gospodarstw do 5 ha – wartość pomocy: 225 EUR do 1 ha.
 • Pomoc dla pszczelarzy: Podwyższono do 80 mln zł limit dla pszczelarzy do przezimowanych rodzin pszczelarskich.
 • Wsparcie producentów trzody chlewnej:
 • wprowadzenie hodowli świń na własny użytek;
 • kontynuacja Programu Locha+ – wartość pomocy to 500 mln zł, a pomoc wyniesie 100 zł do każdej sztuki świni, jednak nie więcej niż 500 tys. zł dla producenta świń.
 • Dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego – wartość pomocy to 210 mln zł.
 • Kredyty płynnościowe  w zależności od wielkości gospodarstwa od 100 do 400 tys. zł, z okresem do 60 miesięcy i oprocentowaniem 2 proc.
 • Kredyty skupowe – 2-procentowe kredyty do wysokości 40 mln zł dla skupujących zboża i owoce miękkie.
 • Zmiany w gospodarce gruntami – dotyczące określania należności czynszu dzierżawnego nieruchomości rolnych Skarbu Państwa. To także prawo nabycia przez KOWR zadłużonych gospodarstw, by dokonać spłaty zadłużenia i zawarcia umowy dzierżawy tej nieruchomości z dotychczasowym właścicielem.
 • Fundusz Ochrony Rolnictwa  ustawa weszła w życie 1 lipca 2023 r.  Jej celem pomoc rolnikom, którzy ponieśli straty z powodu upadłości firm skupujących. Skarb Państwa wypłaci im zaległe należności, a potem sam będzie dochodził zwrotu poniesionych kosztów. To gwarancja ochrony płatności rolnika.
 • Dopłata w wysokości 200 złotych do tony mokrej kukurydzy skupionej przez podmioty skupowe.
 • Zmiany przepisów prawnych pozwalające na budowę bez konieczności pozyskania pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia budowy:
 • naziemnych silosów na materiały sypkie o pojemności do 250 m3 i wysokości do 15 m;
 • jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji, związanych z produkcją rolną do 300 m2.

Sojusz 5 krajów przyfrontowych

Oprócz pakietu pomocy finansowej ważne były działania na arenie międzynarodowej, których wynikiem było zawarcie sojuszu 5 krajów przyfrontowych. W skład sojuszu wchodzą: Polska, Słowacja, Bułgaria, Rumunia i Węgry, a minister Robert Telus od momentu jego powstania nieformalnie mu przewodniczył. To właśnie twarde działania polskiego rządu doprowadziły do zauważenia problemu przez Unię Europejską i podjęcia przez nią odpowiednich, następujących działań:

 • Udało się wprowadzić unijne ograniczenia dotyczące zakazu importu zbóż zabezpieczające nasze rynki (15 kwietnia i 15 września, mimo sprzeciwu KE). Dzięki temu zaczęły we właściwy sposób funkcjonować korytarze solidarnościowe. Wcześniej UE zdawała się wcześniej nie dostrzegać problemów państw przyfrontowych.
 • Nastąpił wzrost eksportu do 1,2 mln ton zboża miesięcznie.
 • Tranzyt wzrósł prawie 3-krotnie z 133 tys. ton zboża na początku roku do 346 tys. ton zboża w październiku.

W ramach działań sojuszu „5” krajów przyfrontowych odbyło się szereg spotkań, które znacząco i pozytywnie wpłynęły na działania Unii Europejskiej w zakresie ochrony naszych krajów. Dzięki wspólnym działaniom KE zatwierdziła także pakiet pomocy 100 mln euro dla krajów przyfrontowych.

Minister Robert Telus prezentował stanowisko „5” na AGRiFISH w Luksemburgu oraz w siedzibie KE w Brukseli.

Ułatwienia w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych

Zrealizowano również zapowiedź dotyczącą ułatwień dotyczących zarówno przygotowania, jak i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych. Dzięki temu będą zagospodarowane odpady z produkcji rolnej, a jednocześnie pozyskana zostanie energia z źródeł odnawialnych. Dodatkowo powstały w wyniku pracy biogazowni ferment będzie wykorzystywany w produkcji rolnej. Pozwoli to na obniżenie jej kosztów, a tym samym na wzrost efektywności.

Skup malin

Ważne dla rynku było podjęcie decyzji o uruchomieniu przez jedną ze Spółek Skarbu Państwa skupu malin w województwie lubelskim. Działania te koordynował wraz z ministrem Robertem Telusem wiceminister Rafał Romanowski, a celem była stabilizacja cen na rynku malin.

Pomoc dla producentów kalafiorów i brokułów

Pomoc dla producenta rolnego, któremu podmiot odmówił odbioru pełnej ilości zakontraktowanych produktów rolnych, będzie wynosiła 1 250 zł na 1 ha uprawy kalafiorów lub brokułów.

Pomoc dla sadowników i plantatorów truskawek

Wsparcie zostało przeznaczone dla rolników, którzy ponieśli szkody w owocujących uprawach drzew owocowych, krzewów owocowych i truskawek w wyniku przymrozków wiosennych, huraganu lub gradu.

Dalsze wsparcie finansowe Kół Gospodyń Wiejskich

Wprowadzone zostały regulacje prawne umożliwiające udzielanie wsparcia finansowego dla Kół Gospodyń Wiejskich. Olbrzymie zainteresowanie i aktywność kół widać było bardzo wyraźnie podczas konkursu „Bitwa Regionów” – tysiące kół rywalizowało o palmę pierwszeństwa najpierw na etapie powiatowym, następnie wojewódzkim, aż do finału ogólnokrajowego.

Tak wielkie zainteresowanie spowodowało również zorganizowanie I Ogólnopolskiej Parady Kół Gospodyń Wiejskich.

Efektem wprowadzonych rozwiązań jest dalszy, dynamiczny rozwój kół, a co jeszcze bardziej istotne – wzrost liczby młodych ludzi aktywnie uczestniczących w ich działalności.

Działania legislacyjne

Z inicjatywy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi:

 • Rada Ministrów przyjęła 23 rozporządzenia, które zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw.
 • Sejm RP uchwalił 7 ustaw.

Bon frekwencyjny

Budowa społeczeństwa obywatelskiego poprzez aktywny udział w wyborach to jedno z zdań państwa.

Bon frekwencyjny to m.in. 250 tys. zł dla Kół Gospodyń Wiejskich w gminach liczących do 20 tysięcy ludności, w których frekwencja w wyborach wyniosła ponad 60 proc. Środki będzie wypłacała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

oprac, e-mk ppr.pl na podst źródło i fot: MRiRW


POWIĄZANE

Przypominjący medium społecznościowe „X” (dawny Twitter) Sejm „X” (zbieżność naz...

Wałek przekaźnika mocy rurowy, znany również jako wałek odbioru mocy (WOM), to k...

Z niczym wyszli wczoraj ze spotkania z premierem Donaldem Tuskiem rolnicy. To je...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę