dnikukurydzy_210818

Anwil wyprodukował już 30 mln ton nawozów azotowych

25 stycznia 2018
Anwil wyprodukował już 30 mln ton nawozów azotowych

Anwil z grupy PKN Orlen wyprodukował w styczniu br. 30-milionową tonę nawozów azotowych. Informując o tym, spółka z Włocławka, podała, że pod względem mocy wytwórczych jest drugim producentem nawozów w Polsce i dziesiątym w Europie.

Jak podkreślił członek zarządu Anwilu Jarosław Ptaszyński, wyprodukowanie tam 30 mln ton nawozów było możliwe m.in. dzięki zwiększeniu efektywności produkcyjnej i zaangażowaniu pracowników.

„Liczę na to, że rozpoczęcie nowego roku od wytworzenia okrągłego, 30-milionowego tonażu okaże się dobrym prognostykiem na przyszłość i czekające nas w kolejnych miesiącach wyzwania biznesowe” – powiedział Ptaszyński, cytowany w środowym komunikacie spółki.

Anwil przypomniał, że produkcję nawozów rozpoczęto tam 47 lat temu, a pierwsza tona saletry amonowej została wytworzona w grudniu 1971 r. Spółka zwróciła uwagę, że od lat 90. XX wieku, instalacja produkcji saletry, jest tam systematycznie modernizowana.

Jak zaznaczył Anwil, w 2000 r. we włocławskim zakładzie uruchomiono instalację wytwarzania saletrzaku, który sprzedawany pod marką CANWIL, „dzięki czemu moce wytwórcze spółki w obszarze nawozów wzrosły do średnio miliona ton rocznie”.

Anwil to podmiot zależny PKN Orlen, w którym płocki koncern ma 100 proc. akcji. Oprócz nawozów azotowych: saletry amonowej i saletrzaku, wytwarza również tworzywa sztuczne.

Spółka jest jedynym producentem suspensyjnego polichlorku winylu w Polsce oraz ósmym w Europie. Polimer ten, wytwarzany tam pod nazwą Polanvil, wykorzystywany jest m.in. w produkcji profili budowlanych, rur wodociągowych i kanalizacyjnych oraz izolacji i osłon kabli elektrycznych, a także w produkcji sprzętu medycznego.

Anwil rozpoczął produkcję chlorku winylu - który służy do otrzymywania polichlorku winylu oraz wytwarzanie samego polichlorku winylu w pierwszej połowie lat. 80. XX wieku. Dotychczas spółka wyprodukowała w sumie ponad 6 mln ton, zarówno monomeru, jak i polimeru. Blisko połowa produkcji Polanvilu trafia na rynki Unii Europejskiej.

 

(PAP)


POWIĄZANE

Mniejsze obciążenia podatkowe dla rolników tworzących spółdzielnie zapewni ustaw...

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że wkrótce wypłaci z Funduszu Solid...

„Polska bez smogu” to temat panelu dyskusyjnego podczas 8. Europejskiego Kongres...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę