Anwil wyprodukował już 30 mln ton nawozów azotowych

25 stycznia 2018
Anwil wyprodukował już 30 mln ton nawozów azotowych

Anwil z grupy PKN Orlen wyprodukował w styczniu br. 30-milionową tonę nawozów azotowych. Informując o tym, spółka z Włocławka, podała, że pod względem mocy wytwórczych jest drugim producentem nawozów w Polsce i dziesiątym w Europie.

Jak podkreślił członek zarządu Anwilu Jarosław Ptaszyński, wyprodukowanie tam 30 mln ton nawozów było możliwe m.in. dzięki zwiększeniu efektywności produkcyjnej i zaangażowaniu pracowników.

„Liczę na to, że rozpoczęcie nowego roku od wytworzenia okrągłego, 30-milionowego tonażu okaże się dobrym prognostykiem na przyszłość i czekające nas w kolejnych miesiącach wyzwania biznesowe” – powiedział Ptaszyński, cytowany w środowym komunikacie spółki.

Anwil przypomniał, że produkcję nawozów rozpoczęto tam 47 lat temu, a pierwsza tona saletry amonowej została wytworzona w grudniu 1971 r. Spółka zwróciła uwagę, że od lat 90. XX wieku, instalacja produkcji saletry, jest tam systematycznie modernizowana.

Jak zaznaczył Anwil, w 2000 r. we włocławskim zakładzie uruchomiono instalację wytwarzania saletrzaku, który sprzedawany pod marką CANWIL, „dzięki czemu moce wytwórcze spółki w obszarze nawozów wzrosły do średnio miliona ton rocznie”.

Anwil to podmiot zależny PKN Orlen, w którym płocki koncern ma 100 proc. akcji. Oprócz nawozów azotowych: saletry amonowej i saletrzaku, wytwarza również tworzywa sztuczne.

Spółka jest jedynym producentem suspensyjnego polichlorku winylu w Polsce oraz ósmym w Europie. Polimer ten, wytwarzany tam pod nazwą Polanvil, wykorzystywany jest m.in. w produkcji profili budowlanych, rur wodociągowych i kanalizacyjnych oraz izolacji i osłon kabli elektrycznych, a także w produkcji sprzętu medycznego.

Anwil rozpoczął produkcję chlorku winylu - który służy do otrzymywania polichlorku winylu oraz wytwarzanie samego polichlorku winylu w pierwszej połowie lat. 80. XX wieku. Dotychczas spółka wyprodukowała w sumie ponad 6 mln ton, zarówno monomeru, jak i polimeru. Blisko połowa produkcji Polanvilu trafia na rynki Unii Europejskiej.

 

(PAP)


POWIĄZANE

Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosił termin rozpoczę...

Chińskie ministerstwo handlu ogłosiło w piątek, że przerywa postępowanie antydum...

Beneficjentami podwyżek płac są głównie specjaliści, których nie są w stanie zas...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę