dnikukurydzy_210818

Apel do pracowników z Ukrainy o szukanie legalnego zatrudnienia w Polsce

26 kwietnia 2018
Apel do pracowników z Ukrainy o szukanie legalnego zatrudnienia w Polsce

Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza zachęca pracowników z Ukrainy i ich pracodawców w Polsce do legalnego poszukiwania pracy i zatrudniania w naszym kraju. Ostrzega Ukraińców przed nieuczciwymi pośrednikami, którzy pobierają od nich opłaty za znalezienie pracy.

 W maju rozpocznie się kampania „Partnerstwo i zatrudnienie”, której celem jest ostrzeżenie chętnych do podjęcia pracy w Polsce, by nie płacili za to, co mogą mieć zupełnie za darmo – poinformował w środę na konferencji prasowej w Kijowie prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej (PUIG) Jacek Piechota.

„Tutaj, po ukraińskiej stronie granicy, namnożyło się pośredników, którzy – wykorzystując nieświadomość Ukraińców – pobierają różnego rodzaju opłaty za pośrednictwo w znalezieniu pracy. W Polsce mamy natomiast do czynienia z sytuacjami, kiedy pracodawcy nie dotrzymują wcześniej obiecywanych warunków” – wyjaśniał.

Piechota przypomniał, że tylko w ubiegłym roku wydano ponad 1,7 mln oświadczeń, które pozwalają cudzoziemcom na zatrudnienie czasowe, i ponad 100 tysięcy zezwoleń na długookresowe zatrudnienie. „Szacuje się, że wraz z tymi, którzy pracują na czarno, jest to armia ponad 2 mln Ukraińców w Polsce” – powiedział.

Kampania informacyjna będzie skierowana zarówno do już pracujących w Polsce, jak i tych, którzy dopiero się tam wybierają. „Hasło kampanii to: nie płać za poszukiwanie pracy, nie płać za jej znalezienie, nie płać pośrednikom. Po drugiej stronie, w Polsce, chcielibyśmy z kolei certyfikować agencje zatrudnienia, które są solidne” – podkreślił Piechota.

Wasyl Woskobojnyk, prezes Ukraińskiego Stowarzyszenia Międzynarodowego Zatrudnienia uważa, że rynek zatrudniania Ukraińców w Polsce powinien się zmienić. „Projekt, który realizujemy we współpracy z PUIG, powinien uciąć nielegalne zatrudnianie Ukraińców w Polsce i bronić ich praw. Tylko poprzez legalne zatrudnienie człowiek jest chroniony w Polsce prawnie i ma prawo do pomocy ze strony polskich władz” – powiedział na konferencji prasowej w Kijowie.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)


POWIĄZANE

Mniejsze obciążenia podatkowe dla rolników tworzących spółdzielnie zapewni ustaw...

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że wkrótce wypłaci z Funduszu Solid...

„Polska bez smogu” to temat panelu dyskusyjnego podczas 8. Europejskiego Kongres...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę