A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

Apel Komisji Transformacji Energetycznej BCC

14 listopada 2022
Apel Komisji Transformacji Energetycznej BCC

Bussines Centre Club wystosował apel do rządu RP o wstrzymanie i zmianę zapisów w rozporządzeniu dotyczącym obliczania limitu ceny sprzedaży energii elektrycznej. poniżej prezentujemy pełną treść trego wystąpienia.

 

"Domagamy się wstrzymania prac nad rozporządzeniem niszczącym OZE

Bussines Centre Club stanowczo sprzeciwia się zapisom planowanego rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie obliczania limitu ceny sprzedaży energii elektrycznej przez producentów i handlujących energią elektryczną w Polsce.

Projekt rozporządzenia doprowadzi do całkowitego zatrzymania inwestycji w Odnawialne Źródła Energii, gdyż proponowane limity cen maksymalnych dla OZE są poniżej kosztów działalności (licząc obsługę kredytów) praktycznie wszystkich projektów. Nawet ci producenci energii, którzy mają podpisane wiążące umowy sprzedaży energii na poziomie znacznie wyższym niż przewiduje rozporządzenie, będą musieli oddać całą nadwyżkę ponad ustalony limit (między 270 a 340 zł/MW) i pokryć stratę gotówkową.

W tej sytuacji inwestycje w OZE okażą się nieopłacalne. A bez OZE, ogłoszone niedawno projekty jądrowe mające w długim okresie zastąpić węgiel jako stabilne źródło energii, nie mają racji ekonomicznej.

Firmy, które wydały setki miliardów złotych na odejście od węgla (nawet przechodząc na mniej emisyjny gaz), instalując PV, wiatraki, pompy ciepła, poprawiając efektywność energetyczną, wpadną w olbrzymie kłopoty finansowe.

Proponowane zmiany nie spełnią pokładanych w nich nadziei co do ograniczenia cen a poprzez swoje błędy przyczynią się do dalszej monopolizacji sektora i załamania rynku skutkującego brakiem ofert dla klientów.

Domagamy się wstrzymania prac nad tym rozporządzeniem, które pogorszy i tak zły klimat inwestycyjny w Polsce, doprowadzi do fali bankructw i zatrzyma transformację polskiej energetyki."

***

 

Business Centre Club powstał pod koniec XX w., w 1991 roku. Jest prestiżowym Klubem przedsiębiorców i największą w kraju ustawową organizacją indywidualnych pracodawców. Grupa BCC składa się
z Klubu BCC, Związku Pracodawców BCC i Studenckiego Forum BCC. Członkowie BCC zatrudniają ponad 400 tys. pracowników, obroty firm sięgają 200 miliardów złotych a siedziby rozlokowane są w
blisko 250 miastach. Na terenie całej Polski działają 22 loże regionalne. Do BCC należą przedstawiciele wszystkich branż, międzynarodowe korporacje, instytucje finansowe i ubezpieczeniowe, firmy
telekomunikacyjne, najwięksi polscy producenci, uczelnie wyższe, koncerny wydawnicze i znane kancelarie prawne. Członkami Klubu są także prawnicy, dziennikarze, naukowcy, wydawcy, lekarze, wojskowi i studenci. BCC koncentruje się na działaniach na rzecz rozwoju gospodarki i pomocy przedsiębiorcom, jest ustawowym członkiem Rady Dialogu SpołecznegoPOWIĄZANE

1 czerwca 2023 roku odbyło się trzecie stacjonarne spotkanie Komitetu Sterująceg...

Do 4 września Komisja Europejska przedłużyła zakaz importu z Ukrainy jedynie czt...

Według danych Ministerstwa Finansów, w pierwszym kwartale br. liczba blokad rach...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę