BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

Aplikacja do pomiaru śladu węglowego

4 października 2023
Aplikacja do pomiaru śladu węglowego

Université de La Rochelle we Francji proponuje aplikację do pomiaru śladu węglowego w obszarze ICT.

Analiza śladu węglowego w najbliższym czasie stanie się nieodzownym elementem zarządzania wielu przedsiębiorstw i organizacji w Europie. Duże firmy, spółki giełdowe oraz te firmy sektora MŚP, które znajdują się w łańcuchu dostaw podmiotów dużych, będą wkrótce zobowiązane do raportowania swojego wpływu na środowisko. Przedsiębiorstwa, które nie podejmą działań ograniczających emisję gazów cieplarnianych będą musiały się liczyć z różnymi problemami, np. z utrudnionym dostępem do kapitału.

Ślad węglowy: to już czas, aby działać

Obowiązek pomiaru i ujawniania śladu węglowego budzi wiele obaw, szczególnie wśród firm sektora MSP. Wątpliwości budzi przede wszystkim brak dostępu do uniwersalnych narzędzi, konieczność stosowania skomplikowanej procedury pomiaru i ujawnienia wyników analiz. W obliczu nadchodzących zmian, wiele środowisk naukowych na świecie podejmuje prace nad stworzeniem i walidacją odpowiednich narzędzi do pomiaru śladu węglowego. To właśnie gotowe aplikacje, umożliwiające pomiar śladu węglowego organizacji, mogą być wkrótce cennym narzędziem wspomagającym podejmowanie decyzji strategicznych w dużych organizacjach w całej Europie.

Uniwersalny kalkulator dla systemów informatycznych w Europie

Naukowcy z Université de La Rochelle we Francji zaproponowali narzędzie WeNR Light, wraz z metodyką obliczania cyfrowego śladu węglowego, odnoszącego się do posiadanych zasobów ICT danej organizacji. Celem opracowanego kalkulatora było umożliwienie uproszczonej identyfikacji głównych źródeł emisji związanych z obszarem ICT oraz oszacowanie całkowitej emisji gazów cieplarnianych, wynikającej z procesów i zasobów cyfrowych. Określenie rocznej emisji gazów cieplarnianych w przeliczeniu na 1 pracownika wymaga zgromadzenia i pomiaru odpowiednich danych (np. sprzętowych). Aplikacja pozwala wyznaczać cele dla zrównoważonego zarządzania organizacją i wskazuje najlepsze sposoby ograniczenia śladu węglowego. Może stanowić uniwersalne narzędzie, wspierające zrównoważone podejście do obszaru ICT i zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko, związanego ze wzrostem wykorzystania systemów informatycznych w Europie.

Pełny artykuł można odnaleźć tutaj pod tym linkiem.

oprac, e-mk ppr.pl na podst źródło: Platforma Przemysłu Przyszłości


POWIĄZANE

Wdrożenie Unijnego programu bezpieczeństwa żywności ma za zadanie poprawę ustawo...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Mykoła Solskij i Minister Rolnictw...

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa 30 listopada 2023 r. zakończył realizację pil...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę