aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Arabia Saudyjska ogranicza import drobiu z Brazylii

12 maja 2021
Arabia Saudyjska ogranicza import drobiu z Brazylii

Brazylijscy eksporterzy mięsa drobiowego zostali zaskoczeni decyzją władz Arabii Saudyjskiej w związku z wstrzymaniem licencji eksportowych dla jedenastu brazylijskich zakładów.

Część zablokowanych jednostek należy do firmy JBS SA  – największej firmy mięsnej na świecie, natomiast – co ciekawe – obostrzenia nie dotknęły największego brazylijskiego przetwórcy drobiu, czyli firmy BRF.  Arabia Saudyjska zakazała importu z jedenastu zakładów przetwórczych nie podając żadnych wyjaśnień ani nie uprzedzając wcześniej o planowanej decyzji.

Stowarzyszenie ABPA reprezentujące brazylijskich przetwórców drobiu i wieprzowiny jest zaskoczone decyzją saudyjskich władz i wspiera ministerstwo rolnictwa w wyjaśnieniu „jednostronnej” decyzji kraju  arabskiego.

Blok krajów arabskich, na czele z Arabią Saudyjską, są kluczowymi odbiorcami drobiu halal z Brazylii. Arabia Saudyjska odpowiadała za około 11% brazylijskiego eksportu drobiu w 2020 roku. Brazylijski JBS SA poinformował, że przekierował już drób na  inne rynki. Brazylia może wnieść sprawę do  WTO, jeśli zostanie udowodniona nadmierna bariera handlowa.

W komentarzach zaistniałej sytuacji zwrócono uwagę na próby ograniczania przez Arabię Saudyjską  dostaw mięsa z importu i inwestowanie Arabii Saudyjskiej w zwiększanie samowystarczalności w produkcji  drobiarskiej, w który to proces zaangażowana jest biznesowo brazylijska firma BRF.

Przypominamy, że firma BRF jest największym dostawcą żywności w regionie Zatoki Perskiej i posiada już zależne od siebie jednostki na Bliskim Wschodzie. Rozszerza także działalność o własne aktywa na rynku saudyjskim.

W tym kontekście należy przypomnieć chociażby o podpisanej w październiku 2019 roku umowie z Saudi Arabian General Investment Authority o zainwestowaniu przez BRF około 120 milionów dolarów w budowę i obsługę zakładu przetwórstwa kurczaków w Arabii Saudyjskiej czy decyzji BRF o zakupie zakładu przetwórstwa spożywczego Joody Al Sharqiya w Dammam w Arabii Saudyjskiej.

 

KIPDiP


POWIĄZANE

Pelniąacy obowiązki ministra polityki rolnej i żywności Ukrainy Taras Wysocki po...

Jako podało ministerstwo polityki agrarnej Ukrainy, producenci rolni aktywnie an...

15 maja Zarząd Morskiego Portu Gdańsk oficjalnie poinformował o odwołaniu przeta...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę