Arabia Saudyjska ogranicza import drobiu z Brazylii

12 maja 2021
Arabia Saudyjska ogranicza import drobiu z Brazylii

Brazylijscy eksporterzy mięsa drobiowego zostali zaskoczeni decyzją władz Arabii Saudyjskiej w związku z wstrzymaniem licencji eksportowych dla jedenastu brazylijskich zakładów.

Część zablokowanych jednostek należy do firmy JBS SA  – największej firmy mięsnej na świecie, natomiast – co ciekawe – obostrzenia nie dotknęły największego brazylijskiego przetwórcy drobiu, czyli firmy BRF.  Arabia Saudyjska zakazała importu z jedenastu zakładów przetwórczych nie podając żadnych wyjaśnień ani nie uprzedzając wcześniej o planowanej decyzji.

Stowarzyszenie ABPA reprezentujące brazylijskich przetwórców drobiu i wieprzowiny jest zaskoczone decyzją saudyjskich władz i wspiera ministerstwo rolnictwa w wyjaśnieniu „jednostronnej” decyzji kraju  arabskiego.

Blok krajów arabskich, na czele z Arabią Saudyjską, są kluczowymi odbiorcami drobiu halal z Brazylii. Arabia Saudyjska odpowiadała za około 11% brazylijskiego eksportu drobiu w 2020 roku. Brazylijski JBS SA poinformował, że przekierował już drób na  inne rynki. Brazylia może wnieść sprawę do  WTO, jeśli zostanie udowodniona nadmierna bariera handlowa.

W komentarzach zaistniałej sytuacji zwrócono uwagę na próby ograniczania przez Arabię Saudyjską  dostaw mięsa z importu i inwestowanie Arabii Saudyjskiej w zwiększanie samowystarczalności w produkcji  drobiarskiej, w który to proces zaangażowana jest biznesowo brazylijska firma BRF.

Przypominamy, że firma BRF jest największym dostawcą żywności w regionie Zatoki Perskiej i posiada już zależne od siebie jednostki na Bliskim Wschodzie. Rozszerza także działalność o własne aktywa na rynku saudyjskim.

W tym kontekście należy przypomnieć chociażby o podpisanej w październiku 2019 roku umowie z Saudi Arabian General Investment Authority o zainwestowaniu przez BRF około 120 milionów dolarów w budowę i obsługę zakładu przetwórstwa kurczaków w Arabii Saudyjskiej czy decyzji BRF o zakupie zakładu przetwórstwa spożywczego Joody Al Sharqiya w Dammam w Arabii Saudyjskiej.

 

KIPDiP


POWIĄZANE

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 17 maja 2022 r. do Ministra Rolnict...

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę