Adama_15.08-30.09.2021

Arabia Saudyjska zawiesza zmiany w imporcie drobiu

26 sierpnia 2021
Arabia Saudyjska zawiesza zmiany w imporcie drobiu

Władze Arabii Saudyjskiej wstrzymały się od wprowadzenia nowych przepisów dotyczących skrócenia okresu przydatności do spożycia mrożonych kurczaków do 3 miesięcy w porównaniu z poprzednim rocznym limitem – informuje agencja Reuters. Według informacji pozyskanych przez Reutersa od największego eksportera kurczaków na świecie – brazylijskiej firmy BRF – saudyjskie władze postanowiły wycofać swoje zgłoszenie do Światowej Organizacji Handlu i zawiesić decyzję o zmianie standardów.

W opinii analityków KIPDiP zmiana decyzji władz Arabii Saudyjskiej najbardziej ucieszy Brazylijczyków. Arabia Saudyjska to potężny rynek zbytu dla brazylijskiego mięsa drobiowego na Bliskim Wschodzie. O ryzyku wprowadzenia  przez Królestwo nowych zasad i zakomunikowaniu o tych planach do Światowej Organizacji Handlu (WTO) informowaliśmy już w maju tego roku. Wówczas jeden z kluczowych brazylijskich eksporterów drobiu halal na rynki arabskie – firma  BRF – poinformowała, że nowe przepisy mogą odbić się negatywnie na  działalności eksportowej na tym rynku w perspektywie krótkoterminowej i poważnie zakłócić handel w tym regionie.

W komentarzach zaistniałej sytuacji zwrócono uwagę na próby ograniczania przez Arabię Saudyjską  dostaw mięsa z importu i inwestowanie Arabii Saudyjskiej w zwiększanie samowystarczalności w produkcji  drobiarskiej, w który to proces zaangażowana jest biznesowo brazylijska firma BRF. Informacje pozyskane przez KIPDiP wskazują, że bezpieczeństwo żywnościowe jest jednym z głównych elementów planu saudyjskiego znanego, jako „Wizja 2030”, czyli przyjętej polityki rozwoju, aby bezpiecznie przenieś gospodarkę Królestwa do ery postnaftowej poprzez inwestycje w innowacje, energię odnawialną, bezpieczeństwo żywnościowe oraz dywersyfikację gospodarczą. Pandemia przyczyniła się do wzmocnienia tych działań.

Blok krajów arabskich, na czele z Arabią Saudyjską, są kluczowymi odbiorcami drobiu halal z Brazylii. Arabia Saudyjska odpowiadała za około 11% brazylijskiego eksportu drobiu w 2020 roku. Firma BRF jest największym dostawcą żywności w regionie Zatoki Perskiej i posiada już zależne od siebie jednostki na Bliskim Wschodzie.

Rozszerza także działalność o własne aktywa na rynku saudyjskim. W tym kontekście należy przypomnieć chociażby o podpisanej w październiku 2019 roku umowie z Saudi Arabian General Investment Authority o zainwestowaniu przez BRF około 120 milionów dolarów w budowę i obsługę zakładu przetwórstwa kurczaków w Arabii Saudyjskiej czy decyzji BRF o zakupie zakładu przetwórstwa spożywczego Joody Al Sharqiya w Dammam w Arabii Saudyjskiej.

 

KIPDiP


POWIĄZANE

Rozwiązaniem Twojego problemu jest odtrucie alkoholowe!Imprezy ze znajomymi mają...

W dniu 10 października br. podczas Targów „Jesień w sadzie i ogrodzie” na terena...

Dnia 11 października br. odbyło się wręczenie nagród dla laureatów XVIII Ogólnok...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę