Targi_china_210519-750

Ardanowski: rolnicy to jedna z najbardziej proeuropejskich grup społecznych w Polsce

8 stycznia 2019
Ardanowski: rolnicy to jedna z najbardziej proeuropejskich grup społecznych w Polsce

Rolnicy są jedną z najbardziej proeuropejskich grup społecznych w Polsce, ponad 80 proc. jest za naszym pozostaniem w UE - podkreślił minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał jednak, że wielu rolników, poza dopłatami, nie korzysta z finansowania UE i to powinno się zmienić.

"Rolnicy według badań statystycznych są jedną z najbardziej proeuropejskich grup społecznych w Polsce. Ponad 80 proc. rolników jest zdecydowanie za naszym pozostaniem w UE. To przeczy tym wszystkim, którzy twierdzą, że polskie społeczeństwo odwraca się od projektu, jakim jest Unia Europejska" - mówił minister podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Zwrócił jednak uwagę, że mimo oczywistych korzyści dla branży rolniczej - wynikających z tego, że nasz kraj jest w UE - wielu rolników nie korzysta w pełni z tego dobrodziejstwa.

Wskazał, że miliardy z UE, jak i środków krajowych, trafiły na modernizację gospodarstw czy na nowy sprzęt. Jak zaznaczył, wielu rolników ocenia jednak, że ta pomoc finansowa nie powoduje zwiększenia ich dochodów i ogranicza się do dopłat bezpośrednich. "Trzeba przeanalizować, w jaki sposób modyfikować inwestycje, ich dofinansowywanie, by zawsze było to powiązane z rolnikami" - powiedział minister.

Ardanowski poinformował, że w najbliższym czasie chce wraz z organizacjami rolniczymi przeanalizować działanie WPR (Wspólnej Polityki Rolnej) na lata 2014-2020, by zaproponować pewne modyfikacje na przyszłą perspektywę finansową UE.

 

Michał Boroń (PAP)


POWIĄZANE

Belgijskie służby odpowiedzialne za kontrolę bezpieczeństwa żywności donoszą, że...

Sezon zbioru owoców jagodowych to czas budowania spożycia wewnętrznego i kreowan...

Naukowcy z SGGW wyprodukowali miód suszony, który zawiera aż 80% miodu naturalne...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę