Ardanowski rozmawiał z unijnym komisarzem ws. zakazu importu świń z Litwy

10 stycznia 2019
Ardanowski rozmawiał z unijnym komisarzem ws. zakazu importu świń z Litwy

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski rozmawiał w środę przez telefon z komisarzem UE ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Vytenisem Andriukaitisem na temat przywozu do Polski z Litwy żywych świń pochodzących z obszarów z ograniczeniami z powodu ASF.

Decyzję o wstrzymaniu wydawania zezwoleń na przywóz do Polski świń i mięsa wieprzowego z tzw. stref czerwonych ASF z Litwy minister Ardanowski podjął w połowie grudnia ub.r. na skutek protestów rolników. Odpowiedzialny za wydanie tych zezwoleń zastępca głównego szefa weterynarii Krzysztof Jażdżewski został zdymisjonowany.

W środę, podczas telefonicznej rozmowy z Andriukaitisem, minister Ardanowski wyjaśnił, że przyczyną wstrzymania wydawania zezwoleń jest bardzo trudna sytuacja producentów trzody chlewnej w Polsce, która wynika nie tylko z bardzo niskich cen żywca, ale także z braku możliwości sprzedaży świń do rzeźni na obszarach z ograniczeniami.

Minister podkreślił w rozmowie z komisarzem ogromny wysiłek naszego kraju podejmowany w celu zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF) i ponoszonych w związku z tym kosztach. Podkreślił, że od września ub. roku w Polsce nie odnotowano żadnego ogniska tej choroby w gospodarstwach rolnych.

"Są to konkretne efekty podejmowanych przez nas działań w zakresie zwalczania tej choroby" – podkreślił Ardanowski i dodał, że były one podejmowane z pełną determinacją i podyktowane troską, by nie wprowadzić ponownie wirusa ASF do stref od niego uwolnionych.

Komisarz Andriukaitis - jak podał resort rolnictwa - zwrócił zaś uwagę, na ogromne znaczenie utrzymania i niepodważania zasady regionalizacji, a także skutecznego systemu unijnego bezpieczeństwa żywności, co ma ogromne znaczenie w negocjowaniu dostępu do rynków krajów trzecich.

Ardanowski zapewnił komisarza o tym, że Polska przywiązuje bardzo dużą uwagę do przestrzegania prawa unijnego oraz do bardzo dobrych stosunków sąsiedzkich z Litwą. Podkreślił zdecydowaną gotowość do dalszych rozmów ze stroną litewską oraz z Komisją Europejską. Ustalono, że w najbliższym czasie dojdzie do spotkania polskich i litewskich służb weterynaryjnych w tej sprawie.

Uzgodniono ponadto, że do wspólnego spotkania ministra Ardanowskiego z komisarzem Andriukaitisem oraz ministrem rolnictwa Litwy dojdzie podczas Międzynarodowych Targów Zielony Tydzień w Berlinie, które rozpoczną się 18 stycznia br.

Interwencję w tej sprawie podjął litewski minister rolnictwa Giedrius Surplys uznając polską decyzję za niezgodną z przepisami obowiązującymi w Unii Europejskiej i zapowiedział skierowanie sprawy do KE.

Kilka dni temu kierownik litewskiej Państwowej Służby Kontroli Żywności i Weterynarii Darius Remeika poinformował, że Litwa zamierza dokładnie przyjrzeć się sprowadzanym z Polski świniom i mięsu wieprzowemu. Natomiast premier Litwy w ubiegłym tygodniu oświadczył, że nie wyklucza działań odwetowych w odpowiedzi na wprowadzony przez stronę polską zakaz importu wieprzowiny z tego kraju.

 

Anna Wysoczańska (PAP)


POWIĄZANE

W Holandii i w Niemczech rośnie popyt na jaja spożywcze, co zaczyna wywierać cor...

W ślad za toczącą się korespondencją w sprawie zmiany zasad szacowania strat w r...

Dr Aleksandra Hadzik, Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, zaprasza...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę