informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Ardanowski: uruchomiliśmy dodatkowe laboratoria badające próbki na ASF

12 grudnia 2018
Ardanowski: uruchomiliśmy dodatkowe laboratoria badające próbki na ASF

Uruchomiliśmy dodatkowe trzy laboratoria, w których będą badane próbki od zwierząt w związku z chorobą ASF - poinformował w środę rolników minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Dodał, że planowane jest uruchomienie kolejnych trzech placówek, aby przyspieszyć badania próbek na ASF. Do niedawna badaniem takim zajmował się tylko Instytut Weterynaryjny w Puławach.

"Pół roku temu czekaliśmy na próbki dwa tygodnie, teraz czekamy tylko trzy dni, ale co z tego" - mówił jeden z protestujących rolników. "Teraz będzie pan czekał tylko jeden dzień" - odpowiedział minister.

Ardanowski odniósł się do problemu tzw. "przerastania" świń. Gospodarstwa, położone na terenie stref z ograniczeniami z powodu ASF mają kłopoty ze sprzedażą tuczników, w związku z tym świnie często przerastają, tzn. osiągają wagę ponad normę, co powoduje spadek ich ceny. Według protestujących, taką sytuację wykorzystują prywatni przedsiębiorcy.

"Podjęliśmy decyzję, premier ją zaakceptował, w tej chwili uruchamiany zakład w Bielsku Podlaskim, państwowy zakład ubojowy" - mówił minister. Dodał, że uruchomienie może potrwać ok. trzech miesięcy - będą tam ubijane wszystkie przerośnięte świnie.

Dodatkowo - mówił szef resortu rolnictwa - skupowane są przez Agencję Rezerw Materiałowych półtusze na rezerwy państwowe. Warunkiem jest, aby ci, którzy będą kupować te półtusze, zapłacili średnią cenę rynkową.

Problemy z ASF i sprawa odszkodowań za wybite świnie w związku z chorobą zdominowały rozmowy ministra rolnictwa z protestującymi na autostradzie A2 rolnikami. Rolnicy związani z Unią Warzywno-Ziemniaczaną mają jednak także inne żądania. Chcą m.in. wstrzymania importu produktów rolnych z Ukrainy, przeprowadzenia audytu wydatków pieniędzy z funduszy promocji, "uzdrowienia" izb rolniczych, wprowadzenia znakowania produktów rolno-spożywczych, wprowadzenia kontroli jakości żywności.

Rolnicy zdecydowali, że dalsze rozmowy z ministrem rolnictwa będą prowadzone przez czterech przedstawicieli protestujących. Ostatecznie uznano, że weźmie w nich udział siedmiu delegatów rolniczych.

"Będzie nas siedmiu, spokojnie porozmawiamy (...) na normalnych warunkach" - mówili. "Media muszą to uszanować. Dla nas przekaz medialny nie jest najistotniejszy" - tłumaczyli. Obiecali przygotowanie notatki ze spotkania z ministrem.

 

Anna Wysoczańska, Marcin Musiał (PAP)


POWIĄZANE

W odpowiedzi na pismo KRIR w sprawie zaliczek na poczet płatności bezpośrednich,...

W terminie od dnia 15.01.2019 r. do dnia 25.06.2019 r. Agencja prowadzi nabór wn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę