aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Ardanowski: zmiana sytuacji rolnictwa wymaga aktywności samych rolników

21 lutego 2019
Ardanowski: zmiana sytuacji rolnictwa wymaga aktywności samych rolników

Zmiana sytuacji polskiego rolnictwa wymaga wielkiej aktywności samych rolników; cieszę się, że 168 organizacji odpowiedziało na nasze zaproszenie - mówił w środę na inauguracyjnym spotkaniu Porozumienia Rolniczego minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Porozumienie Rolnicze to platforma, która w sposób instytucjonalny daje możliwość prowadzenia dialogu nt. problemów występujących w rolnictwie. Inauguracyjne spotkanie odbyło się w Warszawie pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.

Otwierając spotkanie Ardanowski wskazywał, że "w polskim rolnictwie jest wiele problemów", które "nie rodzą się tylko w naszym kraju", wymieniając m.in. globalizację.

"Te krzywdzące nas ustalenia, układy, które 30 lat temu, po 89. roku wpływały na rolnictwo; to, że rolnicy zostali wyparci z tego łańcucha od pola do stołu, że nie są udziałowcami przemysłu rolno-spożywczego, że zostali sprowadzeni wyłącznie do roli producentów surowca - to musi się skończyć" - podkreślał. Jednak, jak dodał, zmiany nie zajdą "za dotknięciem czarodziejskiej różdżki".

"To nie jest, jak się niektórym wydaje, tylko i wyłącznie decyzja władzy, Komisji Europejskiej czy władz polskich. To wymaga i przyzwolenia społecznego, ale również wielkiej aktywności nas, rolników" - wskazywał. Zdaniem ministra rolnictwa przywódcy organizacji rolniczych powinni zwrócić m.in. uwagę na zachodnie przykłady dotyczące sposobu organizowania rynku, spółdzielczości, tworzenia porozumień gospodarczych rolników, powiązania rolników z przetwórstwem.

Jak mówił, spotkanie jest szansą dla polskiego rolnictwa. "To wydarzenie ma przynieść zbawienne efekty, ma przynieść wypracowanie rozwiązań, które ubrane w szatę prawną, w język legislacyjny będą tym milowym krokiem w rozwoju polskiego rolnictwa i zapewnią mu rozwój" - powiedział Ardanowski. "Będziemy dyskutowali wiele dni, by wypracować rozwiązania" - podkreślił.

Zaznaczył, iż cieszy się, że 168 organizacji odpowiedziało na zaproszenie ministerstwa.

"Zaprosiliśmy wszystkich, nie wartościując, nie oceniając, kto ważniejszy. Wszystkich, którzy mają gorące serca i otwarty umysł i chcą pracować na rzecz polskiej wsi i polskiego rolnictwa" - podkreślił.

 

Małgorzata Werner-Woś (PAP)


POWIĄZANE

Prezydent Andrzej Duda udzielił wywiadu ukraińskiemu koncernowi medialnemu Suspl...

-A przecież nasze propozycje ustaw, gdybyśmy mieli wsparcie rządu jako związki z...

Duńscy rolnicy są zaniepokojeni planami nałożenia podatku od emisji dwutlenku wę...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę