Ardanowski: zrobimy wszystko, by sadownicy za ciężką pracę mieli zapłacone

4 października 2018
Ardanowski: zrobimy wszystko, by sadownicy za ciężką pracę mieli zapłacone

Podejmujemy działania, które sprawią, że nie będzie dalej utrzymana dramatycznie niska cena 10-15 groszy za kilogram polskich jabłek - powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. "Zrobimy wszystko, by te ceny podnieść i by sadownicy za ciężką pracę mieli zapłacone" - dodał.

"Pojawiła się sytuacja na rynku, którą niestety mogliśmy przewidywać i obserwowaliśmy też w innych latach, mianowicie dominująca pozycja podmiotów skupowych w sposób brutalny przełożyła się na dramatycznie niskie ceny płacone rolnikom, nie mające żadnego uzasadnienia również ekonomicznego" - mówił w czwartek minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski po rozmowach z przedstawicielami branży sadowniczej.

Minister przekazał, że "w sadownictwie generalnie zbiory są dobre, niektórzy twierdzą, że nawet bardzo dobre".

"Podejmujemy działania, które sprawią, że ta dramatycznie niska cena wynosząca 10, 12, 13, 15 groszy za kilogram pięknych polskich jabłek nie może być dalej na rynku utrzymana. Zrobimy wszystko by te ceny podnieść i by sadownicy za swoją ciężką pracę mieli zapłacone" - powiedział.

Przekazał, że od poniedziałku ruszy skup jabłek w ramach pomocy sadownikom. Będzie go prowadziła spółka "Eskimos".

"Dzięki uprzejmości - chcę za to serdecznie podziękować - firmy giełdowej "Eskimos" rozpoczynamy od poniedziałku interwencję stabilizującą, prowadzoną przez tą firmę, która uzyska gwarancje kredytowe ze strony państwa, by móc przeprowadzić dużą, skomplikowaną logistycznie operację zagospodarowania pół miliona ton jabłek przemysłowych na rynku" - powiedział minister rolnictwa.

 

Aneta Oksiuta (PAP)


POWIĄZANE

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 12 sierpnia 2019 r. do Ministra Rol...

Międzyplony i okrywa zielona mają zasadnicze znaczenie dla zagwarantowania skute...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę