aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Areszt i poręczenia majątkowe dla zatrzymanych przez CBA za wyłudzenia z ARiMR

14 grudnia 2018
Areszt i poręczenia majątkowe dla zatrzymanych przez CBA za wyłudzenia z ARiMR

Ośmioro zatrzymanych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne członków grupy producenckiej podejrzewanych o wyłudzanie środków z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może odpowiadać z wolnej stopy - dowiedziała się w czwartek PAP.

Z ośmiu zatrzymanych osób wobec trzech sąd zdecydował o areszcie, ale jeśli wpłacą kaucję od 170 tys. zł do 400 tys. zł, będą mogli wyjść na wolność. Wobec dwóch innych osób sąd nie zdecydował o aresztowaniu - jedynie wyznaczył kaucję, a wobec pozostałej trójki zatrzymanych prokuratura nie wnosiła do sądu o areszt - samodzielnie wyznaczyła poręczenie majątkowe i dozór policji - wynika z ustaleń PAP.

Zatrzymań sześciu osób z zarządu grupy i jej członków oraz dwóch przedsiębiorców, którzy wykonywali prace przy inwestycjach realizowanych przez grupę dokonali w poniedziałek w ramach własnego śledztwa agenci z lubelskiej delegatury CBA. Funkcjonariusze przeszukali ich mieszkania i miejsca prowadzenia działalności. Po zakończeniu czynności zatrzymani trafili do prokuratury.

Rzecznik nadzorującej to śledztwo Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński powiedział w czwartek PAP, że zatrzymani to prezes grupy producentów Marcin W., wiceprezes Jacek Ś. i członkowie grupy - Włodzimierz G., Aneta K., Ewa Ś. i Leon Ś. CBA zatrzymała też Andrzeja G. i Zdzisława K. – przedsiębiorców wystawiających fikcyjne dokumenty na podstawie, których grupa uzyskiwała dofinansowania z ARiMR.

Zatrzymanym przez CBA członkom grupy producentów owoców i warzyw z woj. lubelskiego postawiono zarzuty. Śledztwo wszczęto w oparciu o ustalenia własne Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Zawiadomienie o podejrzeniu popełniania przestępstwa złożyła również ARiMR po przeprowadzonej kontroli - zaznaczył Łapczyński.

Według śledczych grupa miała wyłudzić z Agencji prawie 17 mln zł, a zamierzała wyłudzić kolejne 5,5 mln zł poprzez składanie fałszywych faktur VAT dla rozliczenia wydatków na inwestycje. Fałszowane miały być również dane o ilościach wyprodukowanych warzyw i owoców w grupie - wynika z ustaleń śledczych.

Pięć wniosków grupy o przyznanie pomocy finansowej trafiło do mazowieckiego oddziału regionalnego ARiMR, a gdy z Warszawy zmieniła siedzibę na jedną z miejscowości w woj. lubelskim - dwa kolejne wysłała do oddziału lubelskiego Agencji. Według ustaleń CBA, sprawa dotyczy wyłudzeń z lat 2012-14. Wszystkie wnioski miały zwierać nieprawdziwe dane przez co doprowadzono agencję rolną do niekorzystnego rozporządzenia mieniem.

Prok. Łapczyński powiedział PAP, że prezesowi W. i wiceprezesowi Jackowi Ś. prokurator przedstawił zarzuty wyłudzenia wspólnie z innymi osobami dofinansowania - ponad 16,5 mln zł oraz usiłowania wyłudzenia ponad 5,5 mln zł. Członkom grupy prokuratura zarzuciła udział w tych wyłudzeniach, a dwu przedsiębiorcom - G. przedkładanie dokumentów pozorujących nabycie od grupy owoców i warzyw oraz zapłatę i K. wystawianie nierzetelnych faktur poświadczających rzekomy koszt robót budowlanych oraz wykonanie dostaw materiałów na potrzeby grupy.

 

Aleksander Główczewski (PAP)


POWIĄZANE

Wybór odpowiednich krzeseł do ogrodu jest niezwykle istotny dla każdego, kto pra...

JA Solar to wiodący światowy producent zajmujący się produkcją paneli fotowoltai...

Ze względu na utrzymującą się suszę optymalne rozwiązanie do ochrony herbicydowe...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę